Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  A ju acarojnë disa tinguj? Sipas shkencëtarëve mund të vuani nga ky çrregullim

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Gati një në pesë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vuan nga misofonia, sugjeron një studim.

  S’kam degjuar kurre per te?

  Epo, a ju duket i bezdisshëm tingulli i dikujt që përtypet me zë të lartë?

  Apo zhurma e dikujt që pi ngadalë çajin ju ngacmon nervat?

  Mund të ketë një shpjegim shkencor për acarimin tuaj.

  Hulumtimet nga King’s College në Londër dhe Universiteti i Oksfordit sugjerojnë se 18.4% e popullsisë së përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar raportojnë se tinguj të caktuar shkaktojnë probleme për ta, kjo njihet ndryshe si misofoni.

  Misofonia mund të shkaktojë një reagim të fortë negativ ndaj tingujve të zakonshëm, të tillë si frymëmarrja, gogëzimi ose zhurma e dikujt që troket.

  NHS thotë se misofonia është veçanërisht kur tinguj të caktuar i zemërojnë njerëzit.

  Por ata me misofoni kanë raportuar ndjenja paniku edhe për shkak të disa tingujve.

  Studimi i ri hedh dritë mbi mizofoninë

  Studimi i Oxford dhe King’s College përdori një pyetësor për të mësuar më shumë rreth mizofonisë.

  Pasi shikuan mostrat nga 772 persona, të moshave dhe etnive të ndryshme në Mbretërinë e Bashkuar, studiuesit zbuluan se vetëm 13.6% e njerëzve kishin dëgjuar për këtë gjendje dhe 2.3% e kishin identifikuar atë.

  Studimi zbuloi gjithashtu se misofonia ishte njësoj e zakonshme tek burrat dhe gratë dhe se priret të ishte më pak e rëndë me moshën.

  Disa nga tingujt më nxitës për të sëmurët përfshijnë frymëmarrjen normale, hapat dhe gëlltitjen, zbuloi studimi. /abcnews.al

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë...
  Lifestyle28 Maj 2023
  Çdo ndryshim i stinës mund të ndikojë në shëndetin tuaj dhe të çojë në dhimbje të fytit apo çrregullime të tretjes. “Çaji...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Lajme30 Maj 2023
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell...
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.