×
 • Opinione
 • Opinione

  A është kjo tradhtia, siç po deklaroheni?!

  Hisen Berisha
  11 Shtator 2023

  Shkruan Hisen Berisha:

  Po ti referohemi marrëveshjeve që ka bërë kjo qeveri përmes “reformatimit të marrëveshjeve të arritura 2013/‘15 dhe dialogut për marrëveshjen politike All in One” për projektin politik të LVV “Republika e tretë” si alternativa “më shumë se autonomi dhe më pak se pavarësi” dhe “Alternativa e re” për Veriun, si Republikë Autonome Serbe”, vijmë në përfundim të paralajmërimit që ua kam bërë recidivisht në foltoren e Kuvendit të Kosovës, se po rrëshqasin në “TRADHTI”! “

  Çdo marrëveshje e cila cenon integritetitn territorial dhe sovranitetin politik të vendi, është tradhti” është një përkufizim kushtetues që frymon në të gjitha kushtetutat e Botës, dhe në të gjitha format e regjimeve, qoftë monarki apo republika.

  Të gjitha marrëveshjet që kjo qeveri ka bërë, prej asaj të energjisë, targave, për lëvizje të lirë, keto të viti 2023, Plani franko-gjerman si “marrëveshje bazë” dhe Aneksi për zbatim i Ohirit, të cilat u dakorduan ti implementojnë me marrëveshjen e Bratislaves të 11 Korrikut me të cilën po i krijohen kushtet për Republikën Srbska në Veri.

  Ketë tradhti ndaj interesave të shtetit të Kosovës tani më po e bëjnë të ditur nëpër media të huaja, që ta bëjnë më të pakapshme për qytetarët dhe popullin e thjeshtë tek i cili është vet shpëtimi i kombit.

  Presidentja Osmani zhgënjimin e saj me marrëvrshjen kumulative të Ohrit, që vet e kanë arritur dhe për tradhtinë politike që i bëhet vendit, shprehet se:

  “Ne jemi absolutisht të zhgënjyer që njohja reciproke nuk përfshihet në mënyrë eksplicite në këtë marrëveshje. Kryeministri Kurti në fund të sesionit pranveror deklaroi në foltorë e kuvendit mbi tradhtinë interesave të vendit me ketë marrëveshje: “Qeveria nuk pajtohet në parim me draftin statutin për Veriun, e Ekipit Menaxhues, për shkak se ai draft imiton në përmbajtje dhe formë “Republikën Serbe” të Bosnjes dhe Hercegovinës”.

  Më tej ai shtoi se:

  “Unë këtë mund ta thellojë, dhe thellimi i tij nënkupton pajtueshmëri në parim.

  Por, pranon se: “ne nuk mund të shkruajmë tekste alternative – statut, ndërmjet të cilëve pastaj do të mund të gjendet një mesatare aritmetikore, pa u pajtuar njëherë në parim”, me statutin e grupit menaxhues/shkrued të caktuar nga vet qeveria e Kosovës. Kurse zëvendëskryeministri dhe kryenegociatori i këtyre tradhtive – marrëveshjeve të dëmshme, Besnik Bislimi, për gazetën “ Danas” deklaron ndër të tjera, dëshminë e tradhtisë kur u përgjigj ndër të tjera në pyetjen e gazetës “Danas”; “Šta očekujete od novog jesenjeg dijaloga Beograda i Prištine”?/

  Çfarë pritet nga dialogu i ri pranveror mes Beogradit dhe Prishtinës?

  “Serbia ka pranuar tekstin e Marrëveshjes Themelore të 27 Shkurtit, zbatimi i plotë i së cilës na çon në një situatë të re dhe më të qëndrueshme se sa tani”.

  “Ne kuptojmë që nuk kemi njohje formale ende dhe kjo ka qenë një lëshim i madh i Kosovës”.

  “Srbija je pristala na tekst Osnovnog Sporazuma, 27 Februara, i njegova puna primena nas vodi u novu i stabilniju situaciju nego što je sada.

  “Mi razumemo da formalno priznanje nije tu i ovo je bio veliki ustupak Kosova. / Ketë marrëvrshje tradhtie i konsiderojnë si “vendime të rëndësishme që mund t’i marrin udhëheqësit e guximshëm” dhe shpresojnë që “udhëheqësia e Serbis të gjejë forcën për të zbatuar Marrëveshjen Themelore të 27 Shkurtit, në tërësi.

  Po ashtu, kryenegociatori i tradhtisë deklaron se, “Kosova është e gatshme që nga fillimi dhe vazhdon të jetë gati të përmbushë pjesën e saj. Jemi të gatshëm po ashtu, “të rishqyrtojmë dhe të përmirësojmë strukturën institucionale për serbët në Kosovë brenda kufizimeve të kornizës së saj kushtetues”!

  Ndaj, Albin a ështe e vërtetë çka po thot Bislimi?

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Opinione26 Shtator 2023
  Nga Artan Fuga Nuk ka shqiptar që e do popullin e tij mos ndjejë dhimbje për ruajtësin e rendit vrarë nga komandoja...
  Opinione25 Shtator 2023
  Kosova mori një fitore të papritur, por të merituar, kur ishte në një ditë të keqe për shkak të lodhjes së Perëndimit...
  Opinione24 Shtator 2023
  Nga Christian Edwards Kur Rusia pushtoi Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian përshpejtuan kthesën e tyre drejt Serbisë. Në vend që...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla deklaroi se Millan Radoiçiq, një ndër njerëzit më të afërt të presidentit serb Aleksandar Vuçiq,...
  Vip26 Shtator 2023
  Ish-ylli i WWE, Hulk Hogan u martua për herë të tretë gjatë fundjavës pasi kurorëzoi dashurinë me Sky Daily në Clearwater të...
  Lajme26 Shtator 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar pas videos së publikuar nga ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ku...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj, ka bërë të ditur se sot bashkë me bashkëpuntoriët e tij ka ngushëllyer familjen e heroit më...
  Sport26 Shtator 2023
  Nico Williams është bërë një nga emrat më të lakuar nga top klubet evropiane. Sulmuesi i talentuar spanjoll është futur në vitin...
  Vip26 Shtator 2023
  Efin do të kishim mundësi ta shihnim edhe në filmin “Në kuadër të dashuri” të luajë krah Olta Gixharit dhe Luiz Ejllit,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.