×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  A është e dëmshme të përtypësh akull?

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Disa njerëz e pinë kafenë e tyre në mëngjes të ftohtë, disa të tjerë preferojnë një pije me akull…Ne nuk e dimë në cilën kategori futeni ju, ama jemi të sigurt se pa një filxhan të madh kafeje me akull disa nuk mund të nisin ditën

  Pavarësisht faktit nëse ju vetë jeni një përtypës i rregullt i akullit, ka të ngjarë që të jeni dëshmitar të dikujt që ha kube akulli gjatë gjithë ditës. Sidomos, tani në verë!

  Ky mund të jetë një zakon i mbetur nga fëmijëria, por edhe një shenjë stresi, sido që të jetë, ju do ta merrni tani përgjigjen nëse është normale të hash akull apo jo?!

  Në përgjithësi, konsumi i akullit është gjë e mirë dhe mund të jetë hidratues kur shkrihet, por akti i përtypjes së copëzave të ngrira mund të shkaktojë dëme në dhëmbë dhe mishrat e dhëmbëve.

  Ne u këshilluam me dentistin Kevin Sands dhe Stéphanie dhe Richard Palacci, themeluesit e markës së kujdesit oral Lebon, për të mësuar më shumë rreth asaj se si mund të ndikojë kjo në shëndetin tuaj.

  Çfarë zbuluam? Në të vërtetë mund të ketë një arsye themelore pse e bëni atë. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar se çfarë duhet të dini përpara se të hani sërish kube akulli.

  Shkaqet dhe efektet e akullit të përtypur

  Pagofagia, ose dëshira për të përtypur akull, është një fenomen relativisht i zakonshëm, por jo i shpeshtë!

  “Përtypja dhe shtypja e akullit është me të vërtetë diçka negative për dhëmbët tuaj. Mund të dëmtojë smaltin me kalimin e kohës apo edhe të thyejë ndonjë dhëmb. Dhe jo për të qenë bartësi i lajmeve të këqija, por një dhëmb i plasaritur mund të dojë një këllëf, një mbushje, apo edhe një kanal rrënjësor që të fiksohet. Dhe të paktën, një smalt i dëmtuar mund të rrisë ndjeshmërinë tuaj ndaj temperaturës së ftohtë të akullit. Me fjalë të tjera, përtypja e kubeve të ngrira mund të mos jetë më diçka qetësuese”, thotë Sands.

  Ajo që mund të jetë një shqetësim më i madh është se malli potencialisht mund të tregojë faktorë më të mëdhenj se pagofagia. Për shembull, kjo ngrënie e zakonshme e akullit mund të jetë një shenjë stresi, sipas Klinikës Mayo. Dhe sipas disa studimeve, mungesa e hekurit mund të kontribuojë në dëshirën për të përtypur akull.

  Në fakt, sipas një studimi tjetër, nëse keni anemi me mungesë hekuri, mund të zbuloni se akti i përtypjes së akullit ndihmon për të rritur përqendrimin tuaj, çka mund të jetë arsyeja pse ju mund të ndiheni sikur nuk mund të funksiononi ose të përqendroheni pa një filxhan akulli, shkruan Class.

  E gjithë kjo bëhet për të treguar që ka një larmi faktorësh që mund të kontribuojnë në dëshirën për të ngrënë akull. Pra, ndërsa akti i konsumimit të akullit nuk është i dëmshëm në vetvete, konsultohuni me mjekun tuaj për të parë nëse duhet të merrni hekur ose të mësoni më shumë rreth asaj që mund t’ju çojë në gjetjen e burimit të pagofagisë tuaj. /Telegrafi/

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lifestyle23 Shtator 2023
  James Clear, autor i librit popullor “Personal Habits”, së fundmi ka udhëhequr një seri seminaresh që synojnë të ndihmojnë të gjithë të...
  Lifestyle22 Shtator 2023
  Mënyra se si e filloni mëngjesin është e rëndësishme. Disa njerëz mendojnë shumë se çfarë të hanë dhe të pinë sapo zgjohen,...
  Lifestyle22 Shtator 2023
  Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju mund ta...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...
  Vip23 Shtator 2023
  Modelja 25 vjeçe, ka sfiluar për markat “Fendi” dhe “Versace”, ku “ka fërkuar shpatullat” me Gigi Hadid. Leonardo DiCaprio është në lidhje...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën për shkak të një zjarri që ra në një fabrikë topash golfi në Tajvan, tre...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...
  Lajme23 Shtator 2023
  Dragan Milloviq, Illija Elezoviq dhe Zoran Kostiq janë tre serbët e dyshuar për krime lufte për të cilët Gjykata Themelore në Prishtinë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.