Lifestyle

A e dini se çfarë duhet të hani çdo ditë? Këto janë vetëm tri lloje të ushqimit

A e dini se çfarë duhet të hani çdo ditë? Këto janë vetëm tri lloje të ushqimit
16:46 | 17 Korrik 2021

Përveç këshillave të shumta nga dietologët, është shumë e rëndësishme të konsumoni të paktën një nga këto tre grupe ushqimesh çdo ditë.

Ekspertët amerikanë kanë botuar udhëzime duke thënë se ekzistojnë tre lloje kryesore të ushqimeve në të cilët të gjithë duhet të përqendrohen në mënyrë që të kenë një vakt ushqyes dhe të shëndetshëm çdo ditë, transmeton FrontOnline. Këto janë llojet e shëndetshme të ushqimit.

Drithërat

Dieta duhet të përmbajë gjithashtu karbohidrate, dhe drithërat janë plot me to! Përveç kësaj, drithërat janë të pasura me fibra, të cilat do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur më gjatë.

Në dietën tuaj mund të përfshini oriz të errët, kokoshka, bollgur dhe makarona gruri të plotë.

 

Produktet e qumështit

Ato janë burime shtesë të proteinave dhe yndyrës, dhe duhet të konsumohen me masë. Produktet më të mira të qumështit përfshijnë qumësht, kos, kefir, djathë dhe qumësht soje.

 Perime

Mund të jetë pjesë e suplementit tuaj të drekës, pa konsumuar shumë kalori. Ekzistojnë pesë grupe të ndryshme të perimeve.

Perimet jeshile të errëta janë brokoli, lakra, spinaqi, perimet e kuqe dhe portokalli janë karota, speca të kuq, domate.

Bishtajoret përfshijnë fasulet e bizeleve, bizelet, thjerrëzat dhe perimet me niseshte përfshijnë patate të bardha, misër, bizele të njoma dhe të fundit, kërpudha, kunguj, marule, avokado./FrontOnline/

 

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera