×
 • Lajme
 • Lajme

  A do t’i votojë VV marrëveshjet ndërkombëtare, Selimi: Mazhoranca ka partnerë tjerë

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Lëvizja Vetëvendosje duket se edhe në seancën e sotme të Kuvendit nuk do të votojë pro ratifikimit të marrëveshjeve ndërkombëtare. Shefi i Grupit Parlamentar të VV’së, Rexhep Selimi ka thënë për Gazetën Express se mazhoranca ka partnerë të tjerë që do të mund të votojnë këto marrëveshje.

  Në seancën e sotme të Kuvendit do të votohen pesë projektligje për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare.

  Opozita që përbëhet nga VV’ja dhe PDK’ja nuk kanë marrë pjesë në votimin e këtyre marrëveshjeve në seancën e 23 qershorit.

  Ndërkaq dje, Shefi i Grupit Parlamentar të PDK’së, Bedri Hamza ka deklaruar se megjithëatë, PDK’ja do t’i votojë këto marrëveshje.

  Shefi i Grupit Parlamentar të VV’së, Rexhep Selimi në një përgjigje me shkrim për Gazetën Express ka lënë të nënkuptohet se partia më me madhe në Kuvend nuk do t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare.

  “Mazhoranca po thotë se i ka votat dhe se ka partnerë të tjerë. Ta shohim”, ka thënë shkurt Selimi.

  Sot pritet votimi i pesë projektligjeve:

  Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për financim ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për Projektin e Fuqizimit të Sektorit Financiar, Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Hua ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për Projektin e Zhvillimit të Ujërave të Zeza në Gjilan, Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Financimin e Projektit për Kadastër të Patundshmërisë dhe Infrastrukturë Gjeohapësinore ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim, Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Kosovës mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Bashkimit “Dogana 2020”, si dhe Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Kosovës mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Bashkimit “Fiskalis 2020”.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.