×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  A do të paguhen 170 eurot për qytetarët? Bajrami i përgjigjet VV-së dhe PDK-së

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka folur në seancën e Kuvendit po pritet të votohet rishikimi i buxhetit për vitin 2020.

  Bajrami tha se buxheti në fjalë është që një kohë të gjatë në parlament dhe i njëjti nuk është në kundërshtim me ligjin.

  “Ka kalu një kohë e gjatë që kur buxheti është në parlament. Desha të them që kjo nuk është në kundërshtim me ligjin për menaxhimin e financave publike”, tha ai.

  Tutje, Bajrami iu përgjigj edhe PDK-së dhe VV-së për shumën e 170 eurove që pritet t’u paguhet punëtorëve që janë goditur nga pandemia në sektorin privat.

  “Shuma prej 170 eurosh do të arrijë të ekzekutohet, por edhe qiraja me rastin e dekretimit të ligjit për buxhetin dhe dekretimit në gazetën zyrtare”, tha ajo.

  Ajo foli edhe për 30 eurot shtesë për pensionistët, vendim ky që ishte marrë nga qeveria Kurti, teksa shtoi se gjendja buxhetore në Kosovë nuk ka qenë asnjëherë më e rëndë.

  “Sa i përket fondit për rimëkëmbje ekonomike do të adresojë të gjithë kërkesat për të gjitha 15 masat. Nuk është e vërtetë që qeveria Hoti ka larguar masën 30 euro për pensionistë. Gjendja buxhetore në vendin tonë është shumë e rëndë. Asnjëherë më keq nuk kanë qenë të hyrat buxhetore”, ka thënë ajo.

  “Neve na ka goditur më shumë pandemia sepse s’kemi rezerva. Në rishikim të buxhetit kemi sjellë një buxhet prej 2.6 miliardë euro. Kemi një diskrepancë prej 800 milionë eurosh”, shtoi ajo.

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/670086053721818/UzpfSTEwMDIyNDg4Nzk5ODI2NTozMTYxMDg5MTk3NDMxOTM/?eid=ARD_mUn4cKygE4hMYTNSVRao4rNcZBBfDT5Vm1jE2pLX7MLLWHrzMmE2UW3TQ03q5Ceqcg_LVPmVXQWu

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në konferencën “Preferencat Gjinore dhe Aborti Selektiv – Diskriminimi Gjinor dhe Praktika të Dëmshme ndaj Vajzave”, ka...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se Njësia për Hetimin e Krimeve ekonomike dhe Korropsionit në Prishtinë, pas një pune hetimore ka arritur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Jetlir Zyberaj, këshilltar i Behgjet Pacollit ka treguar njohjen e ish-presidentit të Kosovës me Naim Murselin, i cili porositi vrasjen e gruas...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.