Gjuha:
×
 • Auto
 • Auto

  A do të ndryshojë BMW emrat e të gjitha modeleve të saj?

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Pasi Audi na ngatërroi duke ndryshuar shenjat, të cilat nuk lidhen më me kubikun e motorit, por me fuqinë, Mercedes bëri një gjë të ngjashme. BMW ishte në mes, por tani mund të ndodhte lehtësisht të komplikojë më tej historinë.

  Gjegjësisht, BMW së fundi ka regjistruar një sërë emrash në Zyrën Shtetërore Gjermane të Pronësisë Intelektuale, të cilat tregojnë se mund të ndryshojë tërësisht nomenklaturën e modeleve të përdorura me dekada. Është një listë me 48 emra, sipas Index.hr.

  BMW aktualisht ofron një përcaktim numerik për serinë e modelit dhe motorin, e ndjekur nga një prapashtesë e shkronjave që tregon llojin e makinës (d, i, e), d.m.th nëse është dizel, benzinë ​​apo hibrid. Modelet elektrike morën prefiksin “i”, pra kemi iX, iX1, i4, i7 etj.

  Siç mëson CarBuzz, prodhuesi bavarez ka regjistruar emra si iX750, X750 dhe i750, dhe më pas janë iX130, i120, i530 dhe i530 xdrive. Seria 3 mund të bëhet lehtësisht i320, i330 dhe i340. Së fundi, është regjistruar edhe M350, i vetmi pa prapashtesë “i”, që tregon se emërtimi do të rezervohet për një model të fuqizuar nga një motor klasik me djegie të brendshme.

  Më poshtë po ju paraqesim të gjithë emrat e regjistruar nga BMW:

  BMW Seria 1/i1: i118, i120, i130. i140

  BMW X1/iX1: X130, iX120, iX130

  BMW X2/iX2: iX220, iX230, iX240

  Seria BMW 3/i3: i320, i330, i340, M350

  BMW X3/iX3: X320, X330, iX330, iX340, iX350

  BMW Seria 4/i4: i420, i430, i450

  BMW X4/iX4: X420, iX430, iX440, iX450

  BMW Seria 5/i5: i530, i550

  BMW X5/iX5: X540, X550, X560, iX540, iX550, iX560

  BMW X6/iX6: X640, X650. iX640. iX650, iX660

  BMW Seria 7/i7: i740, i750, i760

  BMW X7/iX7: X740, X750, X760, iX740, iX750, iX760./FrontOnline/

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Auto27 Maj 2023
  Ford Motor të enjten bëri të ditur se ka arritur marrëveshje me Tesla e cila do t’i lejojë pronarët e veturave elektrike...
  Auto25 Maj 2023
  Qeveria britanike beson se ka siguruar një premtim nga pronari i Jaguar Land Rover, Tata për të ndërtuar një fabrikë gjigante të...
  Auto24 Maj 2023
  Gjiganti gjerman i veturave do të prezantojë të mërkurën një version të ristrukturuar të SUV-it të tij më të madh në Evropë....
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Lajme30 Maj 2023
  Zëvendës Sekretari Gjeneral për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Përbashkët i Bashkimit Europian, Charles Fries ka arritur në Kosovë, pas situatës së krijuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.