[wp-story]

Lajme

A dëmtohet imazhi i Kosovës nga arrestimet e Speciales?

A dëmtohet imazhi i Kosovës nga arrestimet e Speciales?
22:53 | 15 Nëntor 2020

Dhomat e Specializuara deri më tani kanë bërë shtatë arrestime të ish-pjestarëve të UÇK-së.

Ka 5 vite që kur është formuar.

Gjatë gjithë këtyre viteve, Dhomat e Specilizuara ishin aktive vetëm me ftesa për intervistim për ish-pjestarët e UÇK-së.

Por, ky organ i drejtësisë arrestimet filloj që t’i bëjë në vitin e saj të 5-të të funksionimit.

Për më pak se dy muaj, janë bërë plot shtatë arrestime nga policia e Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

E këtë muaj, kjo e fundit u shfaq më shumë aktive duke arrestuar figura të larta të UCK-së.

Hashim Thacci, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi udhëtuan për në Hagë dhe po përballën me akuzat për krime lufte.

E për të njejtat pretendime para se të arrestoheshin këta të fundit, ishte marrë edhe Salih Mustafa.

Ndërsa me pretendimet se pengun drejtësinë u arrestuan Hysni Gucati e Nasim Haradinaj.

Por arrestimet e bëra nga Specialja sipas dikujt do të ndikojnë edhe në ekonominë e vendit.

Ndërkohë, deputeti nga radhët e AAK-së, Gazmend Abrashi ka bërë thirrje për unitet politik.

Sipas tij, qëllimi i vetëm është që të arrihet një përkushtim më i madh për vendin në këtë situatë që gjendet.

Ndërsa, eksperti i ekonomisë Safet Gërxhaliu pohon, se Kosova është në krizën më të madhe që nga viti 1999.

Ky thotë kjo krizë nuk përfshin vetëm aspektin politik, ekonomik e social, por edhe në shtet ndërtim.

Në lidhje me këto arrestime, ka pasur reagime të mëdha nga të gjitha anët, duke e akuzuar Gjykatën Speciale si një gjykatë që gjykon vetëm një etni.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera