Kronika

9 zyrtarët që u prangosën sot në Lipjan për “mashtrim”

9 zyrtarët që u prangosën sot në Lipjan për “mashtrim”
18:46 | 23 Janar 2023

Nëntë persona janë arrestuar në Lipjan nën dyshimin për kryerjen e veprave penale “Keqpërdorim i detyrës zyrtare” dhe “Mashtrim”.

Lajmi u bë i ditur përmes një komunikate për medie nga kjo Prokurori, ku thuhet se arrestimi i të dyshuarve u bë të hënën. Këta zyrtarë dyshohet se kanë shkaktuar dëm prej 300 mijë eurosh.

Gazeta Insajderi ka zbuluar emrat e nëntë personave të arrestuar: Kushtrim Salihu, Xhelil Murati, Labinot Dedushi, Valzim Mziu, Ismet Jashanica, Enver Elshani, Rrahman Olluri, Metë Bytyqi, Driton Gashi.

“Po ashtu, gjatë këtij aksioni është ndaluar edhe një (1) person, përgjegjës i Kompanisë në fjalë. Ndërkaq, personat e lartcekur me këto veprime dyshohet se i kanë shkaktuar dëme buxhetit komunal në vlerë rreth treqind mijë (300.00) euro”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë”, thuhet në njoftim.

Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton se dyshohet që personat e arrestuar në cilësinë e personave zyrtarë, si anëtarë të Komisionit teknik kanë bërë pranimin e punimeve të stadiumit futbollistik në fshatin Magure, Komuna e Lipjanit, kinse janë kryer punimet sipas kontratës së fituar nga një kompani.

 Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera

Të tjera