×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Kurti thotë se rritja ekonomike për dy vite është më e larta në histori

  FrontOnline
  30 Shtator 2023

  Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se ekonomia e vendit ka shënuar progres të pa parë në historinë e Kosovës, sipas tij, mesatarja e rritjes ekonomike për këto dy vite të qeverisjes ishte 7,9 për qind.

  Sipas tij, mbi një miliard euro është rritja vjetore e ekonomike në vend, e krahasuar me qeveritë e kaluar sipas Kurti, u duheshin tri vite për rritje në një miliard euro.

  Duke folur në mbajtjen e Këshillit të Përgjithshëm të partisë, Kurti tha se sipas Bankës Botërore, Kosova do të ketë rritje më të madhe ekonomike për vitet 2023, 2024, 2025, sipas tij, sipas një raporti nga UNDP-ja tregon se pritjet e qytetarëve për përparim më të madh ekonomik në vitin 2023 janë më të larat se kurrë, me 59 për qind.

  Ai theksoi se e njëjta organizatë ka thënë se mbi 51 për qind e qytetarëve janë të kënaqur me punën e tij si kryeministër i Kosovës, e për këtë ai thotë se është një qeveri në kurs të mirë të zhvillimit, raporton eo.

  “Të gjithë i indikatorët tregojnë se ekonomia jonë ka shënuar një progres të pa parë më herët në historinë e shtetit tonë. Mesatarja e rritjes ekonomike për këto dy vite ishte 7,9 për qind, 10, 7 për qind në vitin 2021 dhe 5,2 për qind në 2022, një herit më e larta që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës. Mbi 1 miliard euro është rritja vjetore e ekonomisë tonë, teksa para qeverisë tonë nevojiteshin 3 vjet për 1 miliard rritje”.

  “Janë dyfishuar investimet e huaj e direkte. Kemi ngritur rezervat shtetërore. Kemi shtuar 2 mijë ushtarë të rijnë. Pra jemi një qeveri në kurs të mirë të zhvillimit dhe po shkojmë drejt realizimit të programit tonë, kjo konfirmohet nga matjet e organizate të brendshme dhe të jashtme. Banka Botërore tha se Kosova do të ketë rritje më të madhe ekonomike për vitet 2023, 2024, 2025 dhe se kemi pasur pakon më të madhe në Ballkan si përqindje e bruto produktit vendor për krizën energjetike dhe përballjen me inflacionit”.

  “UNDP tregoj se pritjet e qytetarëve për përparim më të madh ekonomik në vitin 2023 janë më të larat se kurrë, me 59 për qind. E njëjta organizatë tha se mbi 51 e qytetarëve janë të kënaqur me punën time si kryeministër. Dhe sipas matjeve të më hershme besimi i qytetareve shkon në mbi 55 për qind dhe është më i larti në Ballkan”, tha ai.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, në një intervistë pas një kohe të gjatë, ka folur mbi lëvizjet politike në vend....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Të tjera
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Akoma zyrtarisht nuk ka kërkesë nga Suedia që Naim Murseli të gjykohet në shtetin e tyre. Emri i Naim Murselit në javën...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Buci ka folur mbi relacionin aktual që ka me Santianën. Në një bisedë me Besin, Shqipen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.