Bota/Rajoni

Arrihet marrëveshja për evakuimin e ushtarëve të plagosur ukrainas nga Azovstali

Arrihet marrëveshja për evakuimin e ushtarëve të plagosur ukrainas nga Azovstali
18:02 | 16 Maj 2022

Forcat ruse që kanë bllokuar fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, do të lejojnë evakuimin e ushtarëve të plagosur ukrainas dhe transportimin e tyre deri në spitalin e Novoazovsk.

Ministria ruse e Mbrojtjes, ka njoftuar se është arritur marrëveshja që ky evakuim të kryhet gjatë ditës.

Gjithashtu, ushtria ruse pretendon se ka ndërprerë të gjitha luftimet për të mundësuar evakuimin humanitar.

Novoazovsk është qytet i vogël që gjendet 40 kilometra në lindje të Mariupolit, që është nën kontrollin e forcave separatiste pro-ruse nga Donetsku.

Ushtarët e evakuuar fillimisht do të qëndrojnë “në paraburgim” në Donetsk. Kurse Azovstali është “streha” e fundit e ushtrisë ukrainase në Mariupol, ku po zhvillohen disa prej luftimeve më të ashpra që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Fabrika gjigante ka rrjet të madh të tuneleve nëntokësore ku ushtarët ukrainas kanë gjetur strehë.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera