Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  72 të vdekur nga COVID-19 brenda vetëm një jave në Kosovë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  13 persona të konfirmuar me Covid-19 kanë vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 249. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, të gjithë kishin edhe sëmundje të tjera shoqëruese. E në 24 orët e fundit, nga 486 mostra të testuara, pozitive kanë rezultuar 245 raste, e totali arriti në 8 mijë e 799.

  Prishtina vazhdon të jetë e para me më së shumti raste, me 71 të konfirmuara, më pas është komuna e Podujevës me 24 raste, e ajo e Gjilanit me 18 raste. Që nga e hëna e deri të dielën në Kosovë kanë vdekur, 72 persona të infektuar me koronavirus, dhe janë konfirmuar 1 mijë e 662 raste të reja.

  20 persona vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë shëndetësore, me respiratorë e 390 janë me oksigjenoterapi, raporton KOHA.

  Dhe pavarësisht numrave të lartë javëve të fundit, me të vdekur e të infektuar, shumë prej qytetarëve nuk shqetësohen aq. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, më shumë se 13 mijë persona kanë dalë nga Kosova në drejtim të Shqipërisë.

  Sipas Policisë së Kosovës, në po këtë periudhë kohore, kanë hyrë në Kosovë më shumë se 6 mijë persona. Derisa në raportin 24-orësh të Policisë, po ashtu përmendet se forcat e rendit u desh të ndërhynin dhe të ndalin disa ahengje familjare në Komunën e Gjakovës e janë arrestuar 5 persona, të cilët më pas janë liruar në procedurë të rregullt.

  Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, të dielën foli rreth inspektimit të përbashkët me Inspektoratin qendror dhe atë lokal, që e kishte ndërmarrë të shtunën mbrëma, mbështetur nga Policia. Ai ka shkruar në Facebook se shumë kafene u gjobitën dhe u mbyllën të shtunën mbrëma, për shkak të mosrespektimit të masave.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.