[wp-story]

Bota/Rajoni

7 viktima dhe 589 raste të reja me Coronavirus në Shqipëri

7 viktima dhe 589 raste të reja me Coronavirus në Shqipëri
17:41 | 31 Dhjetor 2020

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka publikuar bilancin ditor rreth situatës me koronavirus.

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket pandemisë së COVID-19.

Nga 2,350 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë 589 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

213 raste në Tiranë, 51 raste në Durrës, 29 raste në Fier dhe Vlorë, 27 raste në Shkodër, 25 raste në Lushnje, 17 raste në Lezhë, 16 raste në Berat, 15 raste në Korçë, 14 Kurbin dhe Sarandë, 12 raste në Elbasan, 10 raste Peqin, 9 raste në Krujë, 8 raste në Mat, 7 raste në Kukës, Has, Rrogozhinë, Kamëz, 6 raste në Pogradec, Tropojë, Dibër, 5 raste Delvinë, Kavajë, 4 raste në Klos dhe Patos, 3 raste në Mirditë, Gramsh, Shijak, Kolonjë, Mallakastër, Gjirokastër, 2 raste Devoll, Librazhd, Skrapar, Finiq, Vorë, Poliçan, Këlcyrë, 1 rast në Libohovë, Cërrik, Malësi e Madhe, Ura- Vajgurore.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 449 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 33,634 që nga fillimi i epidemisë.

Situata në spitale

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 284 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Viktimat

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19; 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Miloti, të moshave 55-82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

COVID-19 – Statistika (31 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 589

Të shëruar në 24 orë 449

Të shtruar në spitale 284

Humbje jete në 24 orë 7

Testime ditore 2,350

Testime totale 262,910

Raste pozitive 58,316

Raste të shëruara 33,634

Raste Aktive 23,501

Humbje jete 1181

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13547

Fier 1632

Shkodër 1289

Durrës 1235

Vlorë 969

Korçë 961

Lezhë 890

Elbasan 891

Berat 763

Gjirokastër 476

Kukës 431

Dibër 417. /OraNews

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera