[wp-story]

Bota/Rajoni

7 akuzat më shqetësuese ndaj Trump në librin e ish-këshilltarit të tij, John Bolton

7 akuzat më shqetësuese ndaj Trump në librin e ish-këshilltarit të tij, John Bolton
14:30 | 19 Qershor 2020

John Bolton po boton një libër që rrëfen për kohën e tij gjatë mandatit si këshilltar i sigurisë kombëtare të presidentit Donald Trump, shkruan VOX.

Administrata Trump të martën ngriti një padi për të vonuar botimin e librit, një javë para se të caktohej se kur do të botohej.

Por, natyrisht, mediat kryesore kanë “marrë librin” dhe po botojnë pjesët më shpërthyese nga kujtimet e Bolton.

Libri i Bolton, “The Room Where It Happened”, përmban akuza të shumta të jashtëzakonshme për gjërat që presidenti Trump tha dhe bëri gjatë ndërveprimeve të tij, sidomos me liderë të huaj botërorë

Si këshilltar i sigurisë kombëtare, Bolton ishte padyshim në dhomën ku ndodhën shumë ngjarje dhe si i tillë ishte i pranishëm gjatë bisedave të fshehta të Trump me udhëheqësit botërorë, ndoshta më shumë se shumica. E cila i jep një farë besueshmërie pretendimeve të tij, raporton abcnews.al

Në këtë drejtim, mediat kanë sjellë disa nga “lajmet më shqetësuese” nga kujtimet e Boltonit.

Trump i kërkoi Xi Jinping ndihmë për përspektivat e tij elektorale

Sipas Bolton, presidenti Trump solli përspektivat e tij të rizgjedhjes me presidentin kinez, Xi Jinping gjatë një takimi një për një në margjinat e Samitit të Grupit 20 në Japoni.

Xi përmendi kritikët e Kinës në SHBA, dhe sipas Bolton, Trump mendoi se udhëheqësi kinez mendonte për demokratët.

Kështu që Trump me sa duket mendoi se ai kishte një mundësi.

“Ai atëherë, në mënyrë mahnitëse, e ktheu bisedën në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të SHBA, duke aluduar aftësinë ekonomike të Kinës për të ndikuar në fushatat në vazhdim, duke u lutur Xi për të siguruar që ai do të fitonte”, shkruan Bolton.

“Ai theksoi rëndësinë e fermerëve dhe rritjes së blerjeve kineze të sojës dhe grurit në rezultatin zgjedhor. Unë do të shtypja fjalët e sakta të Trump por procesi i rishikimit publik të qeverisë ka vendosur ndryshe”.

Trump i tha Xi të vazhdonte me planet për internimin e muslimanëve në Kinë

Bolton shkruan se në të njëjtin takim midis Trump dhe Xi në G20, udhëheqësi kinez mbrojti ndalimin e 1 milion ujgurëve në kampe internimi.

“Sipas përkthyesit tonë”, shkruante Bolton, “Trump tha që Xi duhet të vazhdonte me ndërtimin e kampeve, për të cilat Trump mendonte se ishte pikërisht gjëja e duhur për të bërë”.

Në mbledhje morën pjesë vetëm dy drejtuesit dhe përkthyesit e tyre, kështu që Bolton po mbështetet në ato që i tha përkthyesi pas takimit, raporton abcnews.al

Ujgurët, një popullsi muslimane në provincën Xinjiang të Kinës, janë detyruar të qëndrojnë në të ashtuquajturat “kampe riedukimi”, të karakterizuara nga raporte për tortura dhe indoktrinim politik.

Një zyrtar i Pentagonit i ka përshkruar ato si “kampe përqendrimi”.

Trump mësoi rreth armëve bërthamore

Bazuar në librin e ish-këshilltarit për Siguri të presidentit amerikan, John Bolton, Donald Trump nuk ishte në dijeni që Britania e Madhe është fuqi bërthamore.

Presidenti amerikan besohet se nuk kishte qenë në dijeni për kapacitetet ushtarake të Britanisë së Madhe, gjatë një takimi që kishte pasur me ish-kryeministren Theresa May që e kishte zhvilluar dy vite më parë.

Bolton që punoi në Shtëpinë e Bardhë për 17 muaj, ka shkruar se presidenti amerikan “ka qenë shumë i painformuar”.

Në anën tjetër Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab, ka refuzuar të komentojë këtë pretendime të Bolton.

Libri me 577 faqe të titulluar “The Room Where It Happened” të Bolton, pritet të dalë në shitje gjatë javës së ardhme, por ai po pretendon se po tentohet të bllokohet nga administrata aktuale amerikane.

Biseda lidhur me arsenalin bërthamor të Britanisë ndodhi gjatë takimit të majit 2018 mes May dhe Trump. Asokohe Trump kishte reaguar me habi duke thënë: “Vërtetë jeni fuqi bërthamore?”

Rrreth gjeografisë

Bolton shkruan se Trump dikur e pyeti shefin e atëhershëm të tij të stafit, gjeneralin John Kelly nëse Finlanda ishte pjesë e Rusisë.

Ndoshta kjo është më e falshme kur e konsideroni që Bolton gjithashtu pretendon se në një takim në Shtëpinë e Bardhë në gusht të vitit 2018, Trump “pohoi se Venezuela ishte” me të vërtetë pjesë e Shteteve të Bashkuara “dhe kërkoi mundësi ushtarake për të pushtuar vendin e Amerikës së Jugut dhe për ta mbajtur atë nën kontrollin e SHBA-së”.

Trump dëshironte të tërhiqej nga NATO me “një skenë dramatike në media”

Bolton pretendon se gjatë një samiti të NATO-s në 2018, Trump vendosi që ai “ishte ngopur” me aleancën historike dhe dëshironte të largohej nga ajo:

“Ne do të largohemi dhe nuk do t’i mbrojmë ata që nuk kanë paguar”, sipas një mesazhi që Trump i diktoi Boltonit.

Bolton u përpoq ta ndalonte Trumpin në lidhje me kërcënimin dhe u acarua edhe më shumë kur Trump i tha: “A dëshiron të bësh diçka historike?”

Trump kishte disa çështje me Kushtetutën

Bolton pretendon në libër se Trump i tha Xi të Kinës se amerikanët donin që ai të eliminonte kufirin prej dy mandatesh të vendosur për presidentët nga Kushtetuta e SHBA-së.

Bolton gjithashtu pretendon se Trump, siç duket i nervozuar për ngjarjet në media që vijnë nga brenda administratës së tij, u ankua në vitin 2019 duke thënë se gazetarët duhet të burgosen.

Bolton thotë se Trump tha: “Këta njerëz duhet të ekzekutohen. Ata janë skamje”.

Ndërhyrja në Ukrainë

Libri i Bolton, sipas fragmenteve, gjithashtu konfirmoi gjithashtu se ish-këshilltari i sigurisë kombëtare e cilësoi ndihmën ushtarake për Ukrainën si të lidhur me hetimet që përfshinin Hunter Biden, djalin e ish nënpresidentit Joe Biden, dhe Hillary Clinton.

Bolton gjithashtu pohoi se Trump ishte gati të ndërhynte tek ligji në SHBA nëse do të duhej të ndihmonte shokun e tij, Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Bolton gjithashtu thotë se paralajmëroi Prokurorin e Përgjithshëm Bill Barr për sjelljen e Trump në një takim, ku Barr shprehu shqetësime për sjelljet e Trump.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera