[wp-story]

Lajme

655 raste aktive në Prishtinë, Nushi: Mos bëni panik, jemi mirë krahasuar me rajonin

655 raste aktive në Prishtinë, Nushi: Mos bëni panik, jemi mirë krahasuar me rajonin
17:26 | 06 Korrik 2020

Prishtina, Vushtrria, Prizreni dhe Ferizaj, nga sot i janë kthyer masave kufizuese që u vendosën një ditë më parë nga Qeveria e Kosovës, për shkak të rritjes së numrit të rasteve me virusin Covid-19, në këto qytete.

E këto masa janë mirëpritur nga udhëheqësit komunal. Nënkryetari Prishtinës, Muhedin Nushi, në një prononcim për Front Online, ka thënë se rikthimi i masave kufizuese ka qenë vendim i duhur.

Prishtina së fundmi ka shënuar rekord të rasteve të paraqitura me Coronavirus. Sipas Nushit, kryeqyteti aktualisht ka 655 raste aktive me virus.

“Kryeqyteti, respektivisht Komuna e Prishtinës aktualisht ka 900 të infektuar. Deri më tani në total janë 655 raste janë aktive. 241 raste janë shëruar ndërsa kemi edhe 4 raste për fat të keq me fatalitet”, ka thënë ai.

Bazuar në këto të dhëna, sipas tij, Prishtina ka një përqindje shumë më të vogël të infektuarve me Coronavirus, nëse krahasohet me vendet e rajonit.

“Bazuar në numrin e popullsisë me përqindje i bie që vetëm 0.45% e popullsisë së Prishtinës, janë të infektuar me Coronavirus, e që është një përqindje shumë e ulët nëse e krahasojmë me vendet e rajonit, ose me kryeqytetet e tjera të rajonit. Prandaj këtë të mos e marrim si panik por vetëm të jemi më të kujdesshëm në zbatimin e rekomandimeve”, ka thënë ndër të tjera nënkryetari i kryeqytetit./Front Online

Nënkryetari i Prishtinës: Ka pasur tendenca për ta futur Prishtinën në karantinë

 

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera