Lajme

60 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, dy në respiratorë e 41 me oksigjenoterapi

60 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, dy në respiratorë e 41 me oksigjenoterapi
09:35 | 04 Shtator 2020

60 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Pejës.

Dy nga këta pacientë, siç është bërë e ditur në një njoftim, janë në gjendje të rëndë dhe me respirator, shkruan lajmi.net.

Ndërkaq, 15 pacientë prej 41 që po trajtohen me oksigjenoterapi janë në gjendje më të rënduar.

Njoftimi i plotë:

2 Pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19 në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Aktualisht po trajtohen 60 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 2 janë në Respirator, 41 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 15 pacientë janë në gjendje më të rëndë.
Nga Personeli i Spitalit aktualisht janë të infektuar 2 Mjek, 4 Infermierë dhe 3 punëtor Shërbimeve Teknike.
Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 190 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë.
20 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.
3 lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 3 me prerje cezariane. Kanë lindur 3 foshnje të trija të gjinisë femërore.
207 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë 3,277 analiza, ndërsa janë kryer 4 Operacione.
Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 114 shërbime Radiologjike, dhe prej tyre 79 Rëntgena, 23 EHO dhe 11 CT-ja.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera