×
 • Lajme
 • Lajme

  60 mijë euro gjoba/ Këto janë partitë që u gjobitën nga PZAP-ja

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Vetëm në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale të cilat u mbajtën me 14 nëntor, Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka shqiptuar gjoba ndaj partive politike, në vlerë prej 13 mijë e 500 euro.

  Këto gjoba erdhën si pasojë e thyerjes së heshtjes zgjedhore me 13 nëntor si dhe shkeljeve në ditën e votimit.

  Këtë e ka bërë të ditur për Front Online, Kryesuesi i sekretariatit te PZAP-it, Mulë Desku.

  “Në këtë shumë të gjobave është e përfshirë shuma prej 13,500.00 euro, për thyerje të heshtjes zgjedhore në ditën e heshtjes zgjedhore, të shtunën me 13.11.2021 dhe për thyerje të heshtjes zgjedhore në ditën e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunave të mbajtura me 14 nëntor 2021”, tha Desku për Front Online.

  Listës së dënimeve gjatë gjithë procesit zgjedhor i prinë Lëvizja Vetëvendosje me gjobë 16 mijë e 400 euro, pasuar  nga Partia Demokratike e Kosovës me 15 mijë e 800, dhe Lidhja Demokratike e Kosovës me  15 mijë euro.

   

  1. Lidhja Demokratike e Kosovës – LDK                    = 15,000.00 euro,
  2. Lëvizja Vetëvendosje – LVV                                     = 16,400.00 euro,
  3. Partia Demokratike e Kosovës – PDK                       =  15,800.00 euro,
  4. Srpska Lista                                                                =   8,100.00 euro,
  5. Partia Liberale Egjiptiane – PLE                                =   300.00 euro,
  6. Iniciativa Qytetare për Obiliqin                                  =   1,250.00 euro,
  7. Lista e Pavarur-Bekim Jashari                                    =   1,800.00 euro,
  8. Organizata Balli Kombëtar Demokrat-OBKD           =    300.00 euro.
  9. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës –AAK               =    300.00 euro”.

   

  Që nga fillimi i fushatës zgjedhore e deri në përfundim, Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka shqiptuar gjoba ndaj subjekteve politike në shumë prej 59 mijë e 250 euro.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme21 Korrik 2024
  Një aksident trafiku mes katër veturave ka ndodhur pasditen e së dielës në autostradën ‘Dr.Ibrahim Rugova’. Sipas zëdhënësit të policisë, Daut Hoxha,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Gjatë hetimeve për shpërthimin e së dielës në afërsi të Ujmanit, Policia e Kosovës rreth orës 21:00 ka bastisur një shtëpi në...
  Lajme21 Korrik 2024
  Një zjarr ka shpërthyer afër lagjes “Marigona Residence”. Nga Brigada e Zjarrfikësve në Prishtinë thanë se është djegur një fushë aty afër....
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.