[wp-story]

Bota/Rajoni

6-vjeçari fiton luftën me leukeminë, shikoni mikpritjen e shokëve të shkollës

6-vjeçari fiton luftën me leukeminë, shikoni mikpritjen e shokëve të shkollës
13:44 | 14 Janar 2020

Është vetëm 6 vjeç, por sfidat për të kanë qenë shumë të forta.

John Oliver Zippay u diagnostikua me leukemi në vitin 2016, por “luftëtari” nga Newbury nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e gjeti forcën për të triumfuar. Ai u përball me një udhëtim të gjatë, deri në seancën e tij të fundit, duke e hedhur pas krahëve sëmundjen e rëndë.

Pas kthimit në klasë, në shkollën katolike Shën Helen në vendin e Ohio, John Oliver u përshëndet si një hero i vërtetë nga shokët e tij të klasës me shumë duartrokitje dhe ovacion në këmbë.

Disa ditë më parë mjekët konfirmuan lajmin e shkëlqyeshëm të zhdukjes së sëmundjes dhe djaloshi mund të thuhet se është shëruar përfundimisht.

Në vitin 2016 fëmija u diagnostikua me leucemi akute limfoblastike, një kancer i rrallë i gjakut që buron nga limfocitet.

Trajtimi ka qënë shumë i vështirë për vogëlushin, i cili për periudha të gjata mungonte në shkollë dhe u detyrua të qëndronte larg miqve të tij.

Megjithatë, John Olivero vazhdoi të studionte me ndihmën e mësuesve. Pas kësaj periudhe të gjatë trajtimi, djali më në fund u kthye në shkollë dhe mirëpritja që mori ishte ajo e një heroi të vërtetë.

Shkolla tregoi një videdo-montazh të betejës së guximshme të Zippay, ndërsa ai përpiqej për një jetë të shëndetshme.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera