Lajme

59 pacientë me Covid në Klinikën e Pulmologjisë, shumica me sëmundje shoqëruese

59 pacientë me Covid në Klinikën e Pulmologjisë, shumica me sëmundje shoqëruese
20:27 | 18 Gusht 2020

Sipas pulmologut Flamur Marku në Klinikën e Pulmologjisë aktualisht janë duke marrë trajtim 74 pacientë. Prej tyre 59 pacientë janë të konfirmuar pozitiv si dhe 6 të tjerë kanë rezultuar negativ, shkruan Front Online.

“Aktualisht në Klinikën e Pulmologjisë janë të shtrirë 74 pacientë. Prej tyre të konfirmuar pozitiv i kemi 59 pacientë, 6 janë negativ dhe të tjerët janë në pritje të rezultateve të testimit që ju kemi bërë sot. Gjendja e tyre është stabile. Ka pacientë të cilët janë në gjendje më të rëndë me oksigjen të vazhdueshëm, mirëpo janë stabil”, pohoi Marku.

Alarmon pulmologu kosovar: Në vjeshtë pritet të përkeqësohet situata me Coronaviurus

Numri i pacientëve të shtrirë në këtë Klinikë, sipas Markut ndryshon varësisht nga lirimi dhe pranimi i tyre që bëhet gjatë ditës.

Sipas pulmologut Marku, pacientët që kërkojnë ndihmë në këtë klinikë janë me simptoma të avancuara të sëmundjes së Covid-19.

Prej tyre ka raste kur sipas Markut kanë pneumoni apo ndezje të indit mushkëror.

“Pacientët zakonisht në Klinikën e Pulmologjisë vijnë me simptoma pak më të avancume të sëmundjes, sepse tani ne trajtojmë raste të cilat janë të konfirmuara pozitiv me Covid-19 dhe që kanë ndryshime në mushkëri. Do të thotë kanë një pneumoni apo ndezje të indit mushkëror dhe në gjendje pak më të rëndë, ata me oksigjen të ulët si dhe me temperaturë të lartë”, deklaroi më tutje Marku për Front Online.

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera