×
 • Lajme
 • Lajme

  59 pacientë me Covid në Klinikën e Pulmologjisë, shumica me sëmundje shoqëruese

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Sipas pulmologut Flamur Marku në Klinikën e Pulmologjisë aktualisht janë duke marrë trajtim 74 pacientë. Prej tyre 59 pacientë janë të konfirmuar pozitiv si dhe 6 të tjerë kanë rezultuar negativ, shkruan Front Online.

  “Aktualisht në Klinikën e Pulmologjisë janë të shtrirë 74 pacientë. Prej tyre të konfirmuar pozitiv i kemi 59 pacientë, 6 janë negativ dhe të tjerët janë në pritje të rezultateve të testimit që ju kemi bërë sot. Gjendja e tyre është stabile. Ka pacientë të cilët janë në gjendje më të rëndë me oksigjen të vazhdueshëm, mirëpo janë stabil”, pohoi Marku.

  Alarmon pulmologu kosovar: Në vjeshtë pritet të përkeqësohet situata me Coronaviurus

  Numri i pacientëve të shtrirë në këtë Klinikë, sipas Markut ndryshon varësisht nga lirimi dhe pranimi i tyre që bëhet gjatë ditës.

  Sipas pulmologut Marku, pacientët që kërkojnë ndihmë në këtë klinikë janë me simptoma të avancuara të sëmundjes së Covid-19.

  Prej tyre ka raste kur sipas Markut kanë pneumoni apo ndezje të indit mushkëror.

  “Pacientët zakonisht në Klinikën e Pulmologjisë vijnë me simptoma pak më të avancume të sëmundjes, sepse tani ne trajtojmë raste të cilat janë të konfirmuara pozitiv me Covid-19 dhe që kanë ndryshime në mushkëri. Do të thotë kanë një pneumoni apo ndezje të indit mushkëror dhe në gjendje pak më të rëndë, ata me oksigjen të ulët si dhe me temperaturë të lartë”, deklaroi më tutje Marku për Front Online.

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Analisti Arjan Curri ka deklaruar se Prokuroria e Kosovës po dyshon se një lidhje jashtëmartesore mund të ketë qenë një ndër shkaqet...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Deputetja nga radhët e partisë Guxo, Jeta Statovci, ka thënë se dhuna në familje, e sidomos ndaj gruas, është dukuri që po...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Presidenti i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, ka thënë se nuk ka mundur të marrë pjesë në rivarrimin e Liridona...
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, opinionistja Anita Haradinaj ka komentuar raportin aktual mes Santianës dhe Bucit. Ajo është zotuar...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Opinionisiti i Big Brother VIP Kosova, Bledi Mane ka komentuar për situatën e Bucit dhe Santianës, ku ka përfshirë edhe banorët e...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Pas marrjes së letrës nga i dashuri i Santianës, Bucit i është kërkuar të ndajë mendimin e tij rreth kësaj. Buci ka...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, është transmetuar një video material me protagonistë, dy personazhet më të komentuara këto ditë...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Santiana sonte ka marrë një letër nga i dashuri i saj, ku përpos zhgënjimit, ai shfaqi edhe mbështetjen për të. Ai i...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokati i njohur Besnik Berisha, ka thënë se vrasesi armën me të cilën e ka vrarë Liridonën e kishte fshehur në sanë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.