[wp-story]

Bota/Rajoni

Të paktën 25 njerëz humbën jetën në një sulm të kryengritësve në Kongo

Të paktën 25 njerëz humbën jetën në një sulm të kryengritësve në Kongo
15:51 | 01 Janar 2021

Të paktën 25 njerëz u vranë në një sulm të rebelëve në prag të Vitit të Ri pranë Benia në Kongo lindore, thanë zyrtarët lokalë.

Fermerët dolën në ara në fshatin Tingve kur u sulmuan nga anëtarët e Forcave të Bashkuara Demokratike, tha guvernatori i rajonit. Ai tha se ekipet e shpëtimit gjetën disa trupa në shkurret sot, raporton AP.

Një përfaqësues i sektorit civil konfirmoi se më shumë se 25 njerëz u vranë dhe se shumë iu prenë kokat, si dhe se disa njerëz u rrëmbyen.

Banorët e Benia dhe fshatrave përreth kanë bërë thirrje për rritjen e sigurisë në rajon për shkak të sulmeve nga anëtarët e Forcave të Bashkuara Demokratike.

Forcat e Bashkuara Demokratike e kanë origjinën nga Uganda fqinje dhe kanë qenë prej kohësh një kërcënim në Kongo. Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për disa sulme nga Forcat e Bashkuara Demokratike, por lidhja e saktë midis dy grupeve është ende e panjohur.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera