[wp-story]

Lajme

50 euro për çdo të infektuar me COVID-19 në Skënderaj, 100 për familjet e viktimave

50 euro për çdo të infektuar me COVID-19 në Skënderaj, 100 për familjet e viktimave
12:08 | 31 Dhjetor 2020

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari, ka njoftuar se janë ndarë 50 euro për çdo qytetar të Skënderajt të infektuar me COVID-19 dhe nga 100 euro për familjet e atyre që kanë humbur jetën nga ky virus.

Ai tha se vendimi u mor në seancën e fundit të Kuvendit Komunal për këtë vit, të cilën e filluan me një minutë nderim në përvjetorin e sulmit të parë mbi familjen Jashari dhe Ditës së Veteranit.

“Në këtë mbledhje është votuar propozimi për subvencionimin e personave të infektuar me virusin COVID-19 në vlerë prej 50 euro, ndërsa qytetarët që kanë humbur betejën me këtë virus, familjarët e tyre do të subvencionohen me nga 100 euro”.

“Në bazë të këtij vendimi parashihet që personat përfitojnë nga kjo ndihmë vetëm në rast se arrijnë të sjellin dëshminë e testimit dhe rezultatit pozitiv nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHP)”.

Rreth procedurave të mëtutjeshme do të qytetarët e Skenderajt do të njoftohen me kohë nga Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale./FrontOnline/

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera