×
 • Lajme
 • Lajme

  5 të infektuarit me Covid-19 në Drenas, virusin e morën nga Kazerma “Adem Jashari”

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Vetëm në Komunën e Drenasit, 5 raste të reja kanë rezultuar mbrëmë pozitive me Coronavirus, raporton Front Online.

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), njoftoi mbrëmë që të 5 rastet janë me vendbanim në qytet.

  Udhëheqës i Zyrës për Komunikim me Publikun në këtë komunë, Bekim Dobra, ka konfirmuar për Front Online, që të 5 rastet, burim të infeksionit e kanë pasur Kazermën e FSK-së “Adem Jashari”.

  “Deri më tani kemi 8 raste me COVID-19. Për 5 të infektuarit që kanë rezultuar mbrëmë më covid-19 (17.06.2020), burim është kontakti në Kazermën e FSK-së “Adem Jashari’”, ka bërë të ditur Dobra për Front Online.

  Në Komunën e Drenasit, aktualisht janë 8 raste aktive me Coronavirus, teksa nga komuna nuk kanë informacione nëse janë marrë mostra të reja për testim.

  “Në Komunën e Drenasit kemi 8 raste aktive me Covid-19, të konfirmuara. Kjo është kompetencë e IKSHPK-së sepse ata janë të obliguar t’i ndjekin edhe kontaktet e burimit të infeksionit”, ka thënë ndër të tjera Dobra.

  Në ndërkohë dje nga IKSHPK-ja, janë konfirmuar edhe 77 raste të reja me Coronavirus. Në të njëjtën kohë nga IKSHPK-ja është bërë e ditur, se që nga data 08 shkurt deri më 17 qershor 2020, në
  Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 19.749 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive kanë rezultuar gjithsej 1.833 raste, me gjithsej 34 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. Kurse numri i të shëruarve nga Coronavirusi në vend ka shkuar në 968./Front Online

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.