Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  5 Çajra bimorë për të trajtimin e fytyrës dhe flokëve

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Tradita e lashtë thuajse 5000 mijë vjeçare e çajrave ka kaluar nga konsumi tek produktet e bukurisë. Vetitë kurative dhe aromat e parezistueshme të çajrave në mbarë botën janë kthyer në një praktikë të vërtetë edhe për të gjithë ata që dëshirojnë një lëkurë të pastër apo flokë të shëndetshëm.

  Prandaj sot AgroWeb.org ju sugjeron 5 prej tyre që mund t’i gjeni fare lehtë dhe t’i përdorni si trajtime natyrale në kujdesin ndaj vetes.

  Çaj jeshil
  Të gjithë i dinë përfitimet e shumta shëndetësore që çaji jeshil ofruaron si brenda ashtu dhe jashtë organizmit.

  Përveç mbajtjes së peshës së duhur, ky çaj është gjithashtu një përbërës i njohur në fushën e produkteve të bukurisë.

  Nëse aplikohet në formën e një maske për fytyrën, çaji jeshil vepron si një pastrues i thellë e natyral.

  Kur e vendosni në fytyrë i ofron asaj shkëlqim dhe largon yndyrën duke ulur prodhimin e sebumit.

  Për flokët, çaji jeshil mund të zihet dhe përdoret më pas për të shpëlarë flokët Në mënyrë që të shkëlqejnë më shumë.

  Një mënyrë do të ishte kombinimi me lëng limoni dhe pak çaji jeshil që ndihmon në uljen e zbokthit dhe vepron si trajtim natyral për flokët.

  Çaj kamomili
  Nëse po kërkoni një mënyrë natyrale për të zverdhur dhe ndriçuar flokët tuaj, kamomili është zgjidhja.

  Ky çaj ka vetinë t’i zbehë flokët deri në 1-2 nuanca.

  Hidhni dy qese kamomili në ujë të nxehtë, pastaj përziejini me lëng limoni dhe aplikonjeni si maskë në flokë për 5-10 minuta.

  Më pas shpëlajeni mirë me ujë të bollshëm.

  Çaji i zi
  Radikalet e lira të pranishme tek çaji i zi vonojnë procesin e plakjes së lëkurës.

  Mjafton të zieni çajin dhe më pas lëreni të ftohet për disa momente.

  Merreni pak nga pak me anë të nj pambuku dhe aplikojeni mbi fytyrë.

  Lëreno përgjatë natës dhe në mëngjes shpëlajeni fytyrën me ujë dhe sapun.

  Çaji i lavandës
  Ky çaj është i mrekullueshëm për të qetësuar si fytyrën ashtu edhe flokët.

  Përveç kësaj ju do të ndjeni gjatë gjithë kohës edhe aromën e mirë qetësuese që lëshon.

  Mjafton ta zieni dhe ta aplikoni në lëkurë dhe flokë ose ta bëni pjesë të maskave të ndryshme.

  Çaji xhenxhefilit
  Xhenxhefili njihet si një antiseptik natyral që trajton çdo lloj problemi të lëkurës.
  Kjo fillon që nga djegiet e diellit deri tek pigmentimet e ndryshme të fytyrës apo trupit.

  Nëse e përdorni për flokët xhenxhefili rrit qarkullimin e gjakut në skalpin e kokës duke favorizuar kështu daljen e flokëve të rinj.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Mars 2023
  Gati një në pesë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vuan nga misofonia, sugjeron një studim. S’kam degjuar kurre per te? Epo, a...
  Lifestyle24 Mars 2023
  Presioni i lartë i gjakut konsiderohet si një “vrasës i heshtur”, sepse sëmundja nuk shkakton asnjë problem shëndetësor në fillim. Shumë njerëz...
  Lifestyle24 Mars 2023
  Humbja e flokëve në stinën e pranverës është një gjë e natyrshme e zhvillimit të flokëve. Rënia e flokëve është një problem...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Vip24 Mars 2023
  Informacion nga jashtë por jo nga banorët por nga njerëzit. Mbrëmjen e sotme, një person është afruar pranë shtëpisë së “Big Brother...
  Lajme24 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e shtune parashihet të mbajë me mot me diell dhe vranësira të çrregullta. Sipas...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Shtatë fëmijë ukrainas janë ribashkuar me familjet e tyre pasi u dërguan me forcë në Krimenë e pushtuar nga Rusia, sipas administratës...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Policia spanjolle ka vënë në pranga tre të rinj shqiptarë, të moshës 35, 32 dhe 19 vjeç për një plantacion droge. Ngjarjet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.