Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  46-vjeçari nga Filipine ka parë katër herë ‘vdekjen me sy’ si pasojë e Covid-19

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Disa mund të ndihen me fat, pasi kjo pandemi globale nuk i sulmon në mënyrë agresive.

  Ndërsa disa të tjerë që janë “përqafuar” me sëmundjen, kanë hasur një beteje të ashpër me të.

  E tillë është dhe historia e 46-vjeçarit nga Filipine Francis Naratefeliciano.

  Ai për mbi 72 ditë ka qëndruar në njësinë e kujdesit intensiv, nën pushtetin e “ventilatorëve” dhe rreth katër herë, ka pësuar dëmtime në tru e ka rrezikuar së tepërmi të ndërrojë jetë.

  Francis thotë se filloi të ndjej simptomat e COVID-19 në muajin prill, kishte temperaturë të lartë, kollë të thatë dhe ethe.

  Pasi shkoi në spital mësoi se ishte i infektuar me virusin vdekjeprurës.

  Mjekët e këshilluan që të shtrohej në spital dhe që nga ajo ditë gjendja e tij shëndetësore po përkeqësohej gjithnjë e më shumë.

  “Pacienti ishte në gjendje shumë kritike, kishte vështirësi në frymëmarrje dhe në shumë raste ventilatori nuk e furnizonte me oksigjen. E kishte të nevojshme të vendosej nën intubim”, u shpreh mjeku Hayder Matouk, i cili po trajton në spital Francis.

  Më tej ai shtoi:

  “Ne rreth katër herë kemi humbur çdo shpresë për Francis, por ai rezistonte edhe pse ‘gjysmë i vdekur’ luftonte për jetën. Mushkëritë e tij janë dëmtuar përgjithmonë, përjetimi i sëmundjes i ka bërë atij që herë pas here të humbasë përkohësisht kujtesën”.

  Në lidhje për sëmundjen ka folur dhe vetë 46-vjeçari. Ai iu shpreh falenderues Zotit që sot është ende në jetë . Gjithashtu nuk mungoi nga ai dhe një falenderim për stafin e spitalit, të cilët i quan familje.

  “Falenderoj Zotin që i mbijetova kësaj fatkeqësie të tmerrshme dhe falenderoj spitalin që nuk hoqi dorë nga unë dhe u kujdes aq shumë. Ndihem më mirë tani. Jam në gjendje të flas me familjen time me anë të platformave online. Shpresoj të shërohem plotësisht dhe pres me padurim të takoj gruan dhe djalin”, tha Francis./TCH

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Mal të Zi. I...
  Vip05 Qershor 2023
  Dy artistet e njohura shqiptare, Tayna dhe Kida, kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Lajmi është bërë i ditur...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Pak para orës 15:00 të ditës së hënë, policia e Lubjanës ka marrë informacion për të shtëna armësh. Dhe sipas informacioneve të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.