Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  4 pijet që duhet të shmangni nëse keni tension të lartë

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Presioni i lartë i gjakut konsiderohet si një “vrasës i heshtur”, sepse sëmundja nuk shkakton asnjë problem shëndetësor në fillim.

  Shumë njerëz kanë probleme me presionin e lartë të gjakut, i njohur edhe si hipertension. Kjo sëmundje konsiderohet si një “vrasës i heshtur”, sepse pacientët fillimisht nuk kanë absolutisht asnjë problem shëndetësor dhe zbulohen vetëm kur shfaqen disa komplikime shëndetësore.

  Nëse keni problem me presionin e lartë të gjakut, sigurohuni që t’i kushtoni vëmendje dietës tuaj, por është gjithashtu e rëndësishme se cilat pije konsumoni. Duhet t’i shmangni patjetër këto pak.

  Kafe

  E para në listë është kafeja sepse është një pije që shumë njerëz e pinë çdo ditë. Megjithatë, shumë kafe mund të ketë një ndikim negativ në shëndet dhe hipertension. Në përgjithësi, pijet me kafeinë përfshijnë çaj, kafe dhe pije energjike.

  Alkooli

  Njerëzit që kanë presion të lartë të gjakut duhet gjithashtu të shmangin alkoolin. Klinika Mayo liston më shumë se tre pije alkoolike që mund të rrisin presionin e gjakut. Sipas hulumtimeve, konsumimi i shtatë apo trembëdhjetë pijeve alkoolike në javë lidhet me rritjen e presionit të gjakut.

  Pije energjike

  Pijet energjike në përgjithësi mund të kenë një efekt të keq në shëndet, por edhe të rrisin shanset për të zhvilluar hipertension. Një nga fajtorët për këtë është edhe kafeina që gjendet në to.

  Pije të ëmbla, të gazuara

  Nutricionistët thonë se pijet e ëmbla, d.m.th., të gazuara janë plot me sheqer shtesë, kështu që ato kanë një efekt shumë negativ në presionin e gjakut. Nëse keni probleme me tensionin e lartë, shmangni konsumimin e të gjitha pijeve të gazuara dhe të ftohta.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë...
  Lifestyle28 Maj 2023
  Çdo ndryshim i stinës mund të ndikojë në shëndetin tuaj dhe të çojë në dhimbje të fytit apo çrregullime të tretjes. “Çaji...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Komunës së Zveçanit, Ilir Peci, tha se po punon nga Zyra për Komunitete në fshatin Lipë të kësaj komune, e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët që po i përcjellin nga afër ngjarjet në veri të vendit janë sulmuar në Leposaviq. T7 raportoi se gazetarët janë sulmuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.