[wp-story]

Lajme

34 raste të reja me Covid-19 gjatë 24-orëve të fundit në Kosovë

34 raste të reja me Covid-19 gjatë 24-orëve të fundit në Kosovë
14:26 | 06 Tetor 2020

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, përmes një postimi në FB ka bërë të ditur se sot janë konfirmuar 34 raste të reja me COVID-19 dhe janë shëruar 19 persona.

Ky është njoftimi i shkurtër i tij:

Ndërsa gjatë 24- orëve të fundit në vendin tonë, 122 qytetarë e kanë fituar betejën me Covidin-19, ndërsa pozitivë kanë rezultuar 34!

Bashkë për një rajon të shëndetëshëm.

Njoftimi i IKSHPK-së: 

122 TË SHËRUAR DHE 34 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 483 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 34 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive – QKUK, 1 rast nga spitali rajonal Gjilan dhe 1 rast nga spitali rajonal Prizren). Numri total i rasteve pozitive është 15.889 raste nga 71.356 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 635 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 122 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.051 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.203. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 6 raste, komuna Gjilan 5 raste, komuna Deçan 3 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Pejë 3 raste, komuna Gjakovë 2 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Prizren, Rahovec dhe Skenderaj. Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera