Lajme

304 pacientë me COVID-19, janë të shtrirë në QKUK dhe spitale, 24 pacientë në gjendje të rëndë

304 pacientë me COVID-19, janë të shtrirë në QKUK dhe spitale, 24 pacientë në gjendje të rëndë
18:18 | 13 Korrik 2020

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka njoftuar se 304 pacientë me COVID-19 janë të shtrirë në QKUK dhe spitale.

Në njoftim thuhet se në kuadër të klinikave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitaleve të përgjithshme po marrin mjekim 304 pacientë të diagnostikuar me COVID-19.

Prej tyre në QKUK 176, kurse në Spitalet e Përgjithshme 128 pacientë.

Nga numri i përgjithshëm i pacientëve, 208 janë me oksigjenoterapi, 135 në QKUK dhe 73 në spitalet e përgjithshme.

24 pacientë vazhdojnë të jenë në gjendje të rënduar, nën përkujdesje intensive mjekësore.

Ndryshe, që nga fillimi i pandemisë COVID-19 e deri më tani në Kosovë me virus janë infektuar 4 mijë e 931 persona, 2 mijë e 267 prej të infektuarve janë shëruar kurse janë regjistruar edhe 102 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje tjera shoqëruese.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se raste aktive në vendin tonë janë 2 mijë e 562.

Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan

Të tjera