×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  30 shpërthime me bombë gjatë dy muajve të fundit në Suedi

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Skuadra e çaktivizimit të bombave në Suedi janë thirrur në 30 shpërthime gjatë dy muajve të fundit dhe 100 deri më tani këtë vit, më shumë se dyfishi i numrit i regjistruar në të njëjtën periudhë në 2018-tën.

  Ky fenomen vjen në kohën kur është shtuar ndjeshëm shqetësimi mbi nivelet e dhunës nga bandat kriminale. Policia arrestoi tre persona gjatë fundjavës pas një shpërthimi në një bllok apartamentesh në qytetin jugor të Malmös paraditen e së premtes. Shpërthimi shkatërroi derën kryesore të ndërtesës dhe dritaret, e dëmtoi edhe rrugën përpara hyrjes.

  Brenda 24 orësh, ai do të pasohej nga dy të tjerë, njoftuan media lokale, e ka pasur edhe gjetke shkatërrime që kanë shenjestruar makina e kanë dëmtuar prona.

  “Ka 10 milion njerëz në Suedi dhe unë nuk kam gjetur ekuivalentin e këtij niveli shpërthimesh në ndonjë vend të industrializuar,” i tha radiotelevizionit publik SVT Ylva Ehrlin, një analiste me skuadrën e bombave, transmeton Tch.

  Shumica e eksplozivëve javë vendosur në qytete të mëdha, e 19 prej tyre kanë shpërthyer vetëm në Stokholm këtë vit, thotë “The Guardian”. Edhe pse deri tani askush nuk ka vdekur, autoritetet shprehen se rreziku që këto episode të shkaktojnë viktima, është i lartë. Ekspertët besojnë se qëllimi kryesor i tyre është frikësimi i bandave rivale./Front Online/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Numri i palestinezëve të vrarë që nga përfundimi i armëpushimit ka arritur në 109, Kështu ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.