Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  26 fëmijë kosovarë u prekën nga Covid 19

  FrontOnline
  17 Shtator 2020

  Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Shërbimit Spitalor të Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi ka thënë se në Klinikën e Pediatrisë e kanë caktuar një repart vetëm për fëmijët e prekur nga COVID-19, numri i të cilëve nuk ka qenë i vogël.

  Krasniqi për Telegrafin tha se kanë pasur rreth 40 fëmijë të shtruar në repartin për personat me COVID-19 në Klinikën Pediatrisë, ndërsa prej tyre 26 kanë qenë të konfirmuara me COVID-19.

  Ai gjithashtu tha se numri i fëmijëve të prekur me COVID-19 ka qenë më i madh, por të cilët nuk kanë pasur nevojë që të shtrihen në spital për shkak të simptomave të lehta apo edhe të cilët kanë qenë asimptomatik.

  “Gjatë kësaj kohe në Klinikën e pediatrisë kemi destinuar një repart vetëm për fëmijët e prekur nga COVID-19. Sigurisht ata që kanë pasur nevojë për shtrim spitalor, sepse numri i të prekurve me COVID-19 ka qenë më i madh, të cilët kanë qenë të prekur dhe e kanë manifestuar në forma të lehta dhe asimptomatike. Kemi pasur rreth 40 fëmijë të cilët kanë marr trajtimin në repartin e COVID-19 në Klinikën e Pediatrisë, prej tyre 26 kanë qenë të konfirmuara me COVID-19, ndërsa të tjerët vetëm të dyshuar”, ka thënë ai.

  Valbon Krasniqi po ashtu shtoi se 23 femra të cilat kanë lindur me coronavirus si dhe numri më i lartë i të të infektuarve ka qenë i grave shtatzëna.

  “Po ashtu edhe në Klinikën e Gjinekologjisë kemi pasur 23 femra të cilët kanë lindur si COVID pozitiv, ndërsa numri i femrave shtatzëna ka qenë shumë më i lartë. Sidoqoftë ajo që vërehet dhe prej statistikave fëmijët e kalojnë më lehtë infeksionin dhe janë asimptomatik në raport me të rriturit”, ka thënë ai.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.