Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  22 vjet nga rënia e heroit Xhemajl Rexhaj

  FrontOnline
  26 Gusht 2020

  Sot shënohet 22 vjetori i rënies së komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Xhemajl Rexhaj, i lindur në Papaz të Suharekës më 10 qershor 1961.

  Ai ishte i biri i Rasim Rexhaj, i mbijetuar i masakrës së Tivarit si dhe i nënë Havës.

  Mësimet fillore i mori në fshatin Llanishtë, ndërsa në vitin 1979 u regjistrua në gjimnazin “Jeta e re” në Suharekë.

  Komandanti Rexhaj ishte ndër organizatorët e parë të demonstratave për çështje kombëtare, si në Prishtinë, Prizren, Suharekë e vende të tjera.

  Në shkurt të vitit 1983 nxirret nga ora e mësimit dhe dërgohet në zyrën e drejtorit të dhunshëm, ku i vihen prangat nga organet e sigurimit të atëhershëm.

  Pastaj ai ishte dërguar në qeli në burgun e Prizrenit. Në ditën e gjykimit, trupit gjykues para të pranishmeve në fjalën e fundit ai iu drejtua me këto fjalë: “Derisa Kosovës nuk i ipet statusi i Republikës, ne nuk do të ndalemi së vepruari “.

  Xhemajli u dënua nga gjyqi serbo-sllav me dy vite e gjysmë burgim të rëndë, së bashku me pesë anëtarët e tjerë të grupit. Kohën më të gjatë e kaloi në qeli (vetmi). Kaloi nëpër shumë burgje si në Prizren, Pejë si dhe në burgun famëkeq të Beogradit.

  Pas përfundimit të dënimit në Gusht të vitit 1985, ai vazhdoi veprimtarin në radhët e Lëvizjes Popullore të Kosovës, që vepronte ilegalisht në Kosovë për arritjen e qëllimeve Kombëtare. Ishte gjithmonë në aktivitet pa u ndalur as ditën as natën dhe mbante kontakte me shokët e ilegales (LPK) në Kosovë dhe atë në diasporë.

  Xhemajli, ishte anëtar i Lëvizjes popullore të Kosovës që nga vitet e 80-ta si përgjegjës dhe koordinator në fshatrat Budakovë, Krushic e Ulët, Krushicë e Epërme, Muhlan, Stravuqin, Vërshec, Papaz dhe në Grejqevcë.

  Me datën 26 Qershor 1998, në shtëpinë e Sadri Kokollarit babait të dëshmorit Kadri Kokollarit, u takua me njerëzit që kishte dërguar Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së Sadik Halitjahen, Idriz Hysenin dhe shokët tjerë ku u vendos që të formohej Njësiti i UÇK-së për të vepruar në territorin e lartcekur.

  Me datën 06 korrik 1998 ishte caktuar Komandant i Kompanisë së parë si dhe Komandant i Togut i cili ishte vendosur në fshatin Llanisht. Kjo pikë ishte urë lidhëse mes njësive të Batalionit të dytë të Budakovës.

  Më 23 Gushtë 1998 në mëngjes fillojnë luftimet në Greiqevc, komandant Xhema kishte mobilizuar të gjitha forcat që posedonte dhe së bashku me bashkëluftëtarët e tij u nis për në istikame. Në afërsi të fshatit Llanisht, pran shkollës predha e minahedhësit ra në mesin e luftëtarëve të cilët së bashku me Xhemajlin u plagosën dhe gjashtë luftëtarë si: Hyzri Veliu, Brahim Bunjaku, Isë Zeqiraj, Faik Muhadin, Sabit Halili dhe Islam Ahmeti.

  Xhemajli ishte plagosur rënd, u transferuar në Spitalin Ushtarak në fshatin Breshac dhe në pamundësi që të shërohet, kalon në përjetësi dhe pushon në altarin e lirisë nga data 26 Gushtë 1998.

  Për sakrificën dhe kontributin e dhënë për lirin dhe pavarësinë e Kosovës, Xhemaj Rexhaj, me 7 mars të vitit 2017 u dekorua me urdhrin “Hero i Kosovës”, nga Presidenti i vendit Hashim Thaçi. /kp/

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ende nuk është vendosur nëse serbët do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.