×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  10 vite nga revolucioni në Ukrainë, Charles Michel dhe Presidentja e Moldavisë vizitë në Kiev

  FrontOnline
  21 Nëntor 2023

  Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel mbërriti sot në Kiev me rastin e dhjetëvjetorit të kryengritjes historike, pro-europiane në Sheshin Maidan në Ukrainë.

  “Jam i lumtur që jam përsëri në Kiev, mes miqsh,” shkroi Michel në X. Ai e shoqëroi postimin e tij me një foto dukeshtrënguar duart me ambasadoren e BE-së në kryeqytetin ukrainas, Katarina Mathernova, në stacionin e trenit të Kievit.

  Pak para mbërritjes së Michel, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e cilësoi kryengritjen e Maidanit “fitoren e parë” të luftës kundër Rusisë. Për më tepër, presidentja e Moldavisë, Maya Sandu, ka mbërritur në Kiev, sipas një njoftimi të presidencës ukrainase.

  Sandu dhe Zelensky nderuan kujtimin e atyre që humbën jetën gjatë kryengritjes, sipas një postimi të presidencës në X./FrontOnline/

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Burri i vdekur në Paris nga një sulm me thikë është gjerman, kurse edhe dy persona të tjerë janë lënduar me çekiç,...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni po qëndron për vizitë në Serbi ku do të pritet në një takim nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një shqiptar i burgosur në Greqi, ka vdekur në qeli. Fillimisht po dyshohet se vdekja ka ardhur për shkaqe patologjike, por mjekët...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Pas vrasjes së Liridona Ademajt, dhjetëra qytetarë në Tiranë kanë dalë në protestë, me thirrje kundër vrasjeve të vajzave dhe grave. Protestuesit...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.