Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Zemaj siguron qytetarët: Kemi teste të mjaftueshme

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka siguruar qytetarët se nuk ka vend për shqetësim dhe se ka numër të mjaftueshëm të testeve edhe në kohën kur brenda 24 orëve në Kosovë po kryhen 1 mijë e 500 teste për koronavirus.

  Zemaj në debatin parlamentar mbi menaxhimin e COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës, tha se që nga dita e parë e pandemisë e deri më 4 qershor janë kryer 15 mijë e 880 testime, ndërsa nga 4 qershori e deri më 16 nëntor janë kryer 104 mijë 640 testime.

  Zemaj: Mesatarisht po kryhen 1 mijë e 500 teste në ditë

  “Në IKSHPK, Departamenti i Mikrobiologjisë, gjenden 125 teste në stok, 100 mijë teste janë marrë me një pajisje donacion, vetëm 600 mijë teste janë blerë prej që unë jam ministër i Shëndetësisë dhe 6 pajisje janë blerë nga projekti i huamarrjes nga Banka Botërore, të cilat kanë ardhur dhe tash janë në vlerësim apo evaluim të përgatitjes për të hyrë në proces të testimeve në 6 qendrat rajonale të IKSHPK-së. Na duhen përgatitje, disa qendra janë të gatshme, disa të tjera janë në përgatitje dhe varet edhe nga kapacitetet humane. Me këto teste aktuale, me këtë intensitet që është mesatarja tash 1 mijë e 500 në ditë, kemi testime të mjaftueshme, përkundër kësaj Departamenti i mikrobiologjisë ka bërë kërkesën edhe për 300 mijë teste, të cilat duhet t’i sigurojmë. Pas ardhjes së aparaturave, tri në IKSHPK dhe një në Graçanicë, është shtuar sigurisht ky numri i testimeve dhe shtimi i gjurmimit në terren, si dhe rritja e kërkesës nga spitalet, QKMF-të për testime, të cilat tanimë janë duke ndodhur”, tha Zemaj.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Suzana Grubjeshiq ka dhënë qëndrimin e saj sa i përket Propozimit Evropian dhe në veçanti mbështetjes së madhe që po i jep...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish presidenti i Kosovës, Behxhet Pacolli ka bërë një gabim qesharak në rrjetet sociale, duke uruar fitoren e kombëtares së Kosovës ndaj...
  Lajme26 Mars 2023
  Me marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, zgjidhja e “problemit të Kosovës” është rikthyer në binarë të normalizimit, gjë që çon vetëm në...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Vip26 Mars 2023
  Familjarët e Kristit kanë reaguar të revoltuar pasi Lorenci pranoi se ai dhe Keisi kanë pasur një romancë jashtë “Big Brother VIP”....
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.