Bota/Rajoni

​Zbulohet arsyeja e sulmit në zemër si pasojë e Covid-19?

​Zbulohet arsyeja e sulmit në zemër si pasojë e Covid-19?
22:38 | 01 Korrik 2020

‘Hiper-aktiviteti’ në qelizat e koagulimit të gjakut mund të jetë shkaku i goditjeve dhe sulmeve në zemër te pacientët Covid-19, thonë shkencëtarët.

Ekspertët e Universitetit të Juta bënë zbulimin ‘të rëndësishëm’ duke krahasuar gjakun e 82 njerëzve – gjysma e të cilëve testuan pozitivë për koronavirusin.

Trombocitet, qelizat e gjakut që mpiksen, ishin shumë më aktive në mostrat e marra nga pacientët Covid-19, sipas studimit.

Në një eksperiment, u tregua se trombocitet u mbërthyen më shpejt, një proces që çon në formimin e mpiksjes së gjakut.

Inflamacioni i shkaktuar nga virusi ka të ngjarë të shkaktojë ndryshimin, thanë shkencëtarët.

Gjetjet mund të ketë pasoja për mënyrën sesi mjekët trajtojnë pacientët që janë në rrezik të mpiksjes së rrezikshme të gjakut.

Deri në 30 për qind të pacientëve në spital vuajnë nga mpiksja e gjakut si një ndërlikim i virusit, tregojnë studimet, por mjekët po fillojnë vetëm të kuptojnë arsyen.

Edhe pse koronavirusi është i njohur kryesisht se shkakton dështim të frymëmarrjes në rastet më të këqija, ai ka një numër efektesh të dëmshme në organe të ndryshme nga mushkëritë.

Tromboza është kur mpiksjet e gjakut zhvillohen në arteriet dhe venat, të cilat mund të bllokojnë zemrën (duke shkaktuar një sulm në zemër), trurin (goditje) ose mushkëritë (emboli pulmonare).

Një studim i publikuar javën e kaluar zbuloi se 62 për qind e 125 pacientëve me Covid-19 në Britaninë e Madhe pësuan një goditje gjatë qëndrimit në spital, transmeton KosovaPress.

Robert Bonow, një profesor i kardiologjisë në Universitetin Veriperëndimor, tha që mund të jetë forma unike e koronavirusit që shkakton problemet e mpiksjes së gjakut.

Ai tha që pikat e virusit, të cilat bashkohen në receptorët në qelizë, gjithashtu mund të ngjiten në enët e gjakut.

Pasi të futen në këto qeliza të enëve të gjakut, grimcat virale mund të shkaktojnë dëme në këto, si dhe në muskujt e zemrës, thotë Bonow.

“Zbuluam se inflamacioni dhe ndryshimet sistemike, për shkak të infeksionit, po ndikojnë në funksionimin e trombociteve, duke i bërë ata të grumbullohen më shpejt, gjë që mund të shpjegojë pse po shohim rritje të numrit të mpiksjeve të gjakut në pacientët me Covid,” ka thënë ai.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera