Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​VV: Në Podujevë nuk pati asnjë incident

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Lëvizja Vetëvendosje, ka sqaruar se gjatë aksionit simbolik para Komunës së Podujevës, sot nuk ka ndodhur përleshje e as ndonjë incident tjetër.

  Kjo parti sqaron se pas vendosjes së pankartave në rrethojat e objektit të Komunës, disa zyrtarë komunalë kanë tentuar t’i largojnë ato.

  VV sqaron se pas aksionit, shefi i shtabit zgjedhor, Bahri Selimi, ka dhënë deklaratë në Polici lidhur me aksionin dhe qëllimin e tij.

  Ky është njoftimi i plotë:

  Sot, aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Besianë, kanë zhvilluar një aksion simbolik para Komunës së Podujevës lidhur me Kolektorin e ujërave të zeza. Ne përmes disa pankartave kemi kërkuar transparencë nga ana e zyrtarëve komunal për ta publikuar kontratën, fituesin e tenderit dhe menaxherin e projektit. Ky projekt që qytetarëve të Podujevës ju kushton 5.3 milionë euro dhe është marrë kredi 20 vjeçare për të. Gjatë aksionit, aktivistët tanë janë penguar nga shoferi i nënkryetarit Rudari dhe disa zyrtarë të tjerë komunalë duke tentuar që t’i largonin pankartat. Nuk ka ndodhur asnjë incident, dhe aktivistët tanë janë shpërndarë të qetë. Pas aksionit, shefi i shtabit zgjedhor, Bahri Selimi, ka dhënë deklaratë në Polici lidhur me aksionin dhe qëllimin e tij. Lajmi i publikuar gjatë ditës se ka pasë një përleshje në mes aktivistëve të VV-së me zyrtarë të komunës është i pavërtetë dhe dezinformues sepse është i pasaktë dhe tendecioz, andaj ne e demantojmë atë.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vazhduar debatin me opozitën në Kuvendin e Kosovës për çështjet e Ohrit. Kurti iu referua fjalimit...
  Lajme23 Mars 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se nuk dëshirojnë ta vazhdojnë debatin në Kuvend pa prezencën e kryeministrit Kurti....
  Lajme23 Mars 2023
  Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshimtë. Sipas njoftimit për media theksohet se pasditen e djeshme në stacionin policor në...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë një telefonatë nga Derek Chollet, këshilltari special i sekretatit amerikan Antony Blinken. Siç ka shkruar...
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj tha se marrëveshja e fundit mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër është “marrëveshja më e keqe” që...
  Lajme23 Mars 2023
  Wurz Design kompani e njohur për projektimin e Qendrave të Trajnimit për Siguri Rrugore, qendra që tashmë i ka ndërtuar në pjesën...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një urdhër-arresti është lëshuar kundër Vladimir Putin nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), që do të thotë se presidenti rus do të arrestohet...
  Lajme23 Mars 2023
  Dragan Kovaçki nga VMRO-DPMNE thotë se para 10 ditëve në Kosovë janë arrestuar agjentë të shërbimit të inteligjencës ushtarake të Maqedonisë. Kovaçki...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeparlamentari Glauk Konjufca ia ka dhënë një vërejtje nënkryetarit të Kuvendit, deputetit të LDK-së, Kujtim Shala, i cili shau pak para se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.