Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Vërshimet nga reshjet e shiut, zjarrfikësit të gatshëm për çdo lloj intervenimi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Reshjet e shiut që kapluan vendin tonë, kanë shkaktuar vërshime në disa zona. Instituti hidrometeorologjik parasheh që edhe në dy ditët e ardhshme do të ketë reshje dhe vërshime.

  E kjo ka bërë që të mobilizohen edhe Zjarrfikësit e Kosovës, të cilët janë në gjendje gatishmërie për intervenim në çdo kohë.

  Shef i stacionit të zjarrfikëseve Prishtina 2, Abdusamed Shkodra, në një prononcim për KosovaPress ka thënë se brenda 24 orëve të fundit, kanë realizuar dy intervenime me sukses.

  “Një rast ka qenë në Çagllavicë për shkak të reshjeve do të thotë një automjet kamion paska rrëshqitë prej rrugës dhe është dashtë të intervenohet, ndërsa edhe stacioni i zjarrfikëseve Prishtina 2 ka pas një rast thithje të ujit ku me një kompani ka pas përmbytje të ujit dhe është dashtë të ndërhyhet nga zjarrfikësit për thithje të ujit”, tha Shkodra.

  Sa i përket dëmeve materiale, Shkodra thotë se ato kanë qenë shumë të vogla falë edhe ndërhyrjes me kohë të ekipit të zjarrfikësve.

  Shkodra tha se zjarrfikësit janë të gatshëm 24 orë në shërbim të qytetarëve me të gjithë kapacitetet e tyre.

  “Zjarrfikësit do të thotë janë 24 orë 7 ditë në javë të gatshëm për intervenim, në momentin që kërkohet ndihma e tyre janë të gatshëm që të dalin në përkrahje të qytetarëve”, deklaroi Shkodra.

  Ai gjithashtu tha se është përparësi e madhe kur instituti hidrometeorologjik lajmëron para kohe nëse do të ketë reshje ose vërshime për shkaqe që të jenë të përgatitur në çdo moment.

  Edhe Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave së bashku me FSK-në, janë shprehur të gatshme për të intervenuar nëse situata përkeqësohet.

  Prezenca e ajrit me presion të ulët atmosferik ka bërë që moti të jetë me reshje të shiut, i vranët dhe me shkarkime rrufesh dhe kjo gjendje sipas institutit hidrometeorologjik do të zgjasë edhe për 2 ditët e ardhshme.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...
  Lajme24 Mars 2023
  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.