Bota/Rajoni

​Vera, vendimtare për vaksinën anti-COVID-19

​Vera, vendimtare për vaksinën anti-COVID-19
21:42 | 28 Qershor 2020

Banorët e gjashtë kontinenteve tashmë janë duke u marrë me pandeminë, ndërkohë që gara për një vaksinë anti-COVID-19 po hyn në një verë përcaktuese, me studime edhe më të mëdha, të gatshme për të vërtetuar nëse ndonjëra prej tyre me të vërtetë do të funksionojë dhe të ofrojë një kontroll të realitetit.

Tashmë studiuesit britanikë dhe kinezë po ndjekin koronavirusin përtej kufijve të tyre, duke testuar vaksina të mundshme në Brazil dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi ka shumë pak infeksione të reja në shtëpi për të marrë përgjigje të qarta.

SHBA është vendosur të nisë testet më të mëdha – 30,000 njerëz për të provuar një vaksinë të krijuar nga qeveria duke filluar nga korriku, pasuar nga 30,000 të tjerë që pritet të testohen nga britanikët.

“Ata me gjasë do të ndahen midis amerikanëve dhe vullnetarëve në vende të tjera si Brazili ose Afrika e Jugut”, tha dr. Anthony Fauci nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë për Associated Press.

Ndërsa ai është optimist, “ne jemi djegur më parë”, paralajmëroi Fauci.

Sukseset e shumëfishta, në pjesë të shumta të botës, janë jetike.

“Kjo nuk është një garë se kush shkon atje së pari. Kjo është, merrni sa më shumë vaksina të aprovuara, të sigurta dhe efektive sa të keni mundësi ”, tha Fauci.

Ekspertët e vaksinave thonë se është koha për të vendosur pritjet e publikut. Shumë shkencëtarë nuk presin që një vaksinë e koronavirusit të jetë pothuajse po aq mbrojtëse sa vaksina kundër fruthit.

“Nëse vaksina më e mirë COVID-19 është vetëm 50% efektive, “kjo është akoma për mua një vaksinë e shkëlqyeshme,” tha dr. Drew Weissman nga Universiteti i Pensilvania.

“Ne duhet ta fillojmë bisedimet tani, kështu që njerëzit nuk do të habiten”, shtoi ai.

Dhe për të gjitha premtimet e qeverisë për grumbullimin e dozave me shpresën për të filluar vaksinimet deri në fund të vitit, këtu është kapja: Edhe nëse një vaksinë krijohet – vetëm disa njerëz me rrezik të lartë, siç janë punëtorët shëndetësorë, do të jenë në krye të një linje shumë të gjatë për marrjen e saj.

“A do të vaksinohem unë këtë vit? Në asnjë mënyrë, “tha ekonomisti shëndetësor i Universitetit Duke David Ridley.

Vaksinat stërvisin trupin që të njohë me shpejtësi dhe të shkatërrojë mikrobet pushtues. Rreth 15 vaksina eksperimentale COVID-19 janë në faza të ndryshme të studimeve njerëzore në të gjithë botën, transmeton KosovaPress.

“Pasi çdo vaksinë funksionon ndryshe, ne nuk e dimë ende se cilin grup të popullatës do të mbrojë,” tha dr. Mariangela Simao nga Organizata Botërore e Shëndetit, e cila po këshillon vendet se si të zgjedhin.

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera