×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Vendet e QUINT-it kërkojnë proces të drejtë zgjedhor në Kosovë

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Ambasadorët e QUINT-it, i cili përbëhet nga SHBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Italia, janë takuar sot me koordinatoren për zgjedhje Laura Pula dhe përfaqësuesit e institucioneve vendore të zbatimit të ligjit që janë pjesë e memorandumit për mbrojtje të votës, për të diskutuar për zgjedhjet e 14 shkurtit.

  Ata me këtë rast kërkuan nga përfaqësuesit e institucioneve vendore të zbatimit të ligjit që të angazhohen dhe sigurojnë proces zgjedhor të drejtë dhe të sigurt.

  Ndërkaq, koordinatorja për zgjedhje, Laura Pula, i ka njoftuar ambasadorët e QUINT-it, me veprimet e ndërmarra nga viti 2013 e deri më tani nga Prokurori i Shtetit, ku ka theksuar se çdo herë që janë mbajtur zgjedhjet kanë pasur rolin e vetëm për mbrojtjen e votës së qytetarëve.

  Ajo ka potencuar se për zgjedhjet e 14 shkurtit janë caktuar 88 prokurorë kujdestarë në tërë territorin e Kosovës, të përcjellë nga 40 stafe mbështetëse, ku do të punojnë në ekipe të përbashkëta me hetuesit e policisë dhe se Prokurori i Shtetit dhe Policia e Kosovës do të hetojnë dhe ndjekin penalisht çdo pretendim për mashtrim, ryshfet dhe shkelje të tjera penale lidhur me zgjedhjet.

  Koordinatorja Pula ka bërë apel te qytetarët që ka prova për mashtrim, sjellje të pahijshme dhe parregullsi të procesit zgjedhor të paraqitet dhe t’i raportojë ato te Policia e Kosovës dhe Prokurori i Shtetit.

  Petrol Company thyen rekordet me: çmimet, kualitetin dhe aktivitetet
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Lajme13 Korrik 2024
  Njësitet Antikontrabande të Doganës së Kosovës, pas pranimit të informatës nga qytetarët për prezencën e barnave pa banderola, kanë kryer një kontroll...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.