Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Vdekjet në 6 mujorin e parë, më shumë në 2019 se sa gjatë periudhës me pandemi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Përkundër faktit se nga pandemia Covid-19, që nga fillimi i marsit e deri sot, kanë vdekur 300 persona, sipas statistikave zyrtare, në gjashtë mujorin e këtij viti kishte më pak vdekje se sa në gjashtë mujorin e njëjtë të vitit 2019.

  Sipas Agjencisë së Statistikave, në 6 mujorin e vitit të kaluar janë vdekur 4.800 persona. Kurse, në gjashtë mujorin e këtij viti kanë vdekur 4442 persona.

  Sipas Agjencisë, në janarin e vitit të kaluar kanë vdekur 873, në shkurt 775 persona, në mars 897 persona, në prill 769 persona, në maj 743 persona dhe në qershor 743 persona.

  Në krej këtë periudhë, më së shumti vdekje ka në Prishtinë, ku më së pak janë 70 vdekje në muaj dhe më së shumti 118.

  Kurse, në vitin 2020, konkretisht në janar kanë vdekur 918 persona, në shkurt 745 persona, në mars 831 persona, në prill 481 persona, në maj 778 persona dhe në qershor 629 persona.

  Derisa në muajin korrik të vitit 2019, kanë vdekur 761 persona, në ASK thonë se për muajin korrik ende nuk kanë të dhëna.

  Në ASK kanë sqaruar se për shkaqet e vdekjeve, të dhënat statistikore do të publikohen në qershor të vitit 2021.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Fatmir Gashi, këshilltar për çështje ekonomike i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, e ka akuzuar Qeverinë e Kosovës për mospërgjegjësi dhe joprofesionalizëm,...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Besnik Tahiri, ka thënë se antikushtetutshmëria po bëhet standard në Kosovë. Tahiri...
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Tiranë ka biseduar mbi zhvillimet e fundit në...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në 24-vjetorin e masakrës së Krushës së Madhe, është shprehur se është shprehur se plagët e Krushës...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Njëmbëdhjetë milionë fëmijë varen nga ndihma humanitare në Jemenin e shkatërruar nga lufta, sipas agjencisë së fëmijëve të Kombeve të Bashkuara, UNICEF....
  Lajme26 Mars 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar civilë e vrarë pas fillimit të fushatës së bombardimeve të NATO-s...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Presidencën e Shqipërisë. Ai është pritur në hyrje nga presidenti Bajram Begaj, ku parashikohet...
  Lajme26 Mars 2023
  Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi ka kujtuar “ditët më të trishta” për banorët e Krushës së Madhe. “25, 26 e 27 marsi...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti viziton këtë të diel Tiranën. Mediat në Shqipëri kanë zbardhur detaje nga agjenda e takimeve që ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.