Lifestyle

​Ushqimet e shkëlqyera për shëndetin e mëlçisë

​Ushqimet e shkëlqyera për shëndetin e mëlçisë
16:11 | 15 Shtator 2020

Konsumimi i kafesë, çajit dhe lëngut të panxharit janë vetëm disa nga mënyrat që mund të ndihmoni mëlçinë tuaj të ruajë shëndetin e saj.

Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm në trupin tonë. Ai kryen një sërë detyrash thelbësore, nga prodhimi i proteinave, kolesterolit dhe bilës deri te ruajtja e vitaminave, mineraleve dhe madje edhe karbohidrateve.

Ai gjithashtu largon toksinën, si alkooli, ilaçet dhe nënproduktet natyrore të metabolizmit. Prandaj, mbajtja e mëlçisë në gjendje të mirë është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të mirë, dhe ju mund ta bëni këtë me ndihmën e ushqimeve të mëposhtme:

Kafeja është një nga pijet më të mira që mund të pini kur bëhet fjalë për shëndetin e mëlçisë. Studimet kanë treguar se pirja e kafesë mbron mëlçinë nga sëmundjet, madje edhe tek ata që tashmë kanë probleme me këtë organ.

Studimet kanë treguar në mënyrë të përsëritur se konsumimi i kafesë zvogëlon rrezikun e cerozës ose dëmtimit të përhershëm të mëlçisë. Pirja e kafesë gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të një lloji të zakonshëm të kancerit të mëlçisë dhe ka efekte pozitive në sëmundjen e mëlçisë dhe inflamacioneve të ndryshme.

Kafja gjithashtu zvogëlon inflamacionin dhe rrit nivelet antioksiduese. Këta të fundit neutralizojnë radikalet e lira të dëmshme, të cilat formohen natyrshëm në trup dhe mund të shkaktojnë dëmtime të qelizave. Edhe pse kafeja ka shumë përfitime shëndetësore, mëlçia është një organ që do t’ju falënderojë veçanërisht për të, raporton Healthline.

Çaji

Çaji konsiderohet të jetë mjaft i dobishëm për shëndetin, por provat kanë treguar se mund të ketë përfitime të veçanta kur bëhet fjalë për mëlçinë.

Një studim i madh japonez zbuloi se pirja e 5 deri në 10 filxhanë çaj jeshil në ditë lidhej me përmirësimin e shenjave të gjakut të shëndetit të mëlçisë. Për më tepër, një ekzaminim tjetër zbuloi se njerëzit që pinin çaj jeshil kishin më pak të ngjarë të zhvillonin kancer të mëlçisë. Rreziku më i ulët është vërejtur tek njerëzit që pinë katër ose më shumë gota në ditë.

Limoni

Limoni përmban antioksidues që mbrojnë natyrshëm mëlçinë. Efektet mbrojtëse të tij zhvillohen në dy mënyra – duke zvogëluar inflamacionin dhe duke mbrojtur qelizat. Studimet kanë treguar gjithashtu se këto antioksidues mund të zvogëlojnë zhvillimin e fibrozës së mëlçisë, një gjendje e dëmshme në të cilën indi lidhës i tepërt grumbullohet në mëlçi.

Edhe pse deri më tani efektet e lëngut të limonit nuk janë studiuar sa duhet. Përveç kësaj, pothuajse të gjitha studimet që kanë studiuar antioksiduesit në limon janë kryer mbi kafshë. Por provat aktuale sugjerojnë që limoni është një mënyrë e mirë për të mbajtur një mëlçi të shëndetshme duke luftuar dëmtimin dhe inflamacionin.

Boronicat dhe manat

Boronicat dhe manat përmbajnë antocianinë, antioksidues që i japin manave ngjyrat e tyre karakteristike. Ata gjithashtu shoqërohen me shumë përfitime shëndetësore.

Disa studime mbi kafshët kanë treguar se boronicat dhe manat e freskëta, si dhe ekstraktet ose lëngje të tyre, mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e një mëlçie të shëndetshme. Prandaj, lërini këto manaferra të bëhen pjesë e rregullt e dietës tuaj në mënyrë që mëlçia të furnizohet me antioksiduesit e nevojshëm dhe të qëndrojë i shëndetshëm, raporton Healthline.

Rrushi

Rrushi, veçanërisht i kuq dhe vjollcë, përmbajnë një numër përbërësish të dobishëm bimorë. Më i famshmi është resveratrol, i cili ka përfitime të shumta shëndetësore. Shumë studime mbi kafshët kanë treguar se rrushi dhe lëngu i rrushit mund të kenë përfitime të ndryshme për mëlçinë, disa prej të cilave përfshijnë uljen e inflamacionit, parandalimin e dëmtimit dhe rritjen e niveleve të antioksiduesve.

Lëng panxhari

Lëngu i panxharit është një burim i nitrateve dhe antioksiduesve të quajtur betalaina, të cilat mund të kenë përfitime të ndryshme për shëndetin e zemrës dhe mund të zvogëlojnë dëmtimin oksidues dhe inflamacionin. Është e arsyeshme të supozohet se konsumimi i panxharit të zier ose turshi do të kishte efekte të ngjashme shëndetësore. Sidoqoftë, shumica e studimeve rendisin vetëm lëngun e saj, të cilin mund ta blini ose ta bëni vetë në shtëpi.

Brokoli, lakra

Perimet si lakrat e Brukselit, brokoli, lulelakra dhe lakra jeshile njihen për përmbajtjen e lartë të fibrave dhe shijen karakteristike. Studimet mbi kafshët kanë treguar se konsumimi i tyre mbron mëlçinë nga dëmtimi, ndërsa te njerëzit është raportuar e njëjta gjë sidomos kur bëhet fjalë për konsumimin e lakrave të Brukselit.

Një studim i fundit mbi burrat me mëlçi yndyrore zbuloi se ekstrakti i brokolit, i cili përmban shumë përbërje të dobishme bimore, përmirëson nivelet e enzimave të mëlçisë dhe zvogëlon stresin oksidues.

Arra

Arrat përmbajnë shumë yndyrë, lëndë ushqyese – përfshirë antioksidues dhe vitaminë E dhe përbërës të tjerë të dobishëm të bimëve. Kjo përbërje është përgjegjëse për disa përfitime shëndetësore, veçanërisht për shëndetin e zemrës, por potencialisht edhe për mëlçinë.

Një studim gjashtëmujor në 106 njerëz me mëlçi të yndyrshme që u gjet se hanin arra raportuan nivele të përmirësuara të enzimeve të mëlçisë.

Peshku

Peshku me vaj përmban acide yndyrore omega-3, yndyra të shëndetshme që zvogëlojnë inflamacionin dhe shoqërohen me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Yndyrat në peshqit yndyror janë gjithashtu të mira për mëlçinë. Në fakt, studimet kanë treguar se ato ndihmojnë në parandalimin e grumbullimit të yndyrës, ruajnë nivelet e enzimave në një gjendje normale, luftojnë inflamacionin dhe kontribuojnë në përmirësimin e rezistencës së insulinës.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit konsiderohet si një yndyrë e shëndetshme për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore, përfshirë efektet pozitive në shëndetin e zemrës dhe metabolizmin. Megjithatë, ajo gjithashtu ka efekte pozitive në mëlçi.

Një studim i vogël i kryer në 11 persona me mëlçi yndyrore joalkoolike zbuloi se konsumimi i një lugë çaji e vaji të ullirit në ditë përmirëson enzimat dhe yndyrat në mëlçi. Pjesëmarrësit po ashtu kishin më pak grumbullime të yndyrave dhe qarkullim më të mirë të gjakut në mëlçi.

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera