Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Stuhia ciklonare përfshin detin Mesdhe, por nuk i afrohet Shqipërisë

  FrontOnline
  17 Shtator 2020

  Stuhia ciklonare në detin Mesdhe e pranishme sot dhe nesër nuk e rrezikon Shqipërinë, pasi qendra e kësaj stuhie është shumë larg.

  Në emisionin e mëngjesit, “Wake Up“ është sqaruar se stuhi të tilla janë shumë të zakonshme në këtë periudhë pas temperaturave të larta.

  Uragani do të prekë Italinë Jugore, Greqinë, Turqinë ndërsa në Shqipëri kjo stuhi do shkaktojë forcim të erës.

  Stuhi të tilla janë krejt të zakonshme çdo fillim vjeshte në Mesdhe, aq më tepër në këto temperatura të larta që kemi pasur jo vetëm në tokë dhe ajër por edhe në ujërat detare.

  “Medicane” do të shkaktojë në Shqipëri forcim të erës prej 60km/h, ndryshim të qarkullimit të masave ajrore nga jugore që kanë qenë deri tani, masa ajrore më të freskëta nga Veriu i kontinentit .

  Sigurisht që do të ketë edhe reshje afatshkurtra sot dhe nesër që në disa zona mund të jenë edhe rrebeshe, por do të jetë stuhi kalimtare./tch

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.