×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Sondazhet: Biden para Trump

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Kandidati demokrat për president Joe Biden është në epërsi ndaj republikanit Donald Trump me 12 për qind, tregoi një sondazh i Reuters dhe Ipsos të mërkurën.

  Një sondazh i kryer midis 3 dhe 8 shtatorit zbuloi se 52 për qind e atyre që ka të ngjarë të shkojnë në qendrat e votimit do të mbështesin Biden, ndërsa 40 për qind do të mbështesin presidentin në detyrë.

  Sondazhi u krye në internet në të gjithë SHBA, në 823 votues të mundshëm – 390 që identifikohen si demokratë dhe 351 që identifikohen si republikanë. Tre për qind e të anketuarve do të mbështesin kandidatin e tretë dhe vetëm 5 për qind nuk kanë marrë ende një vendim, dy muaj para zgjedhjeve të 3 nëntorit, të cilat të dy kandidatët i shpallën “më të rëndësishmit në historinë amerikane”.

  Sondazhi tregoi se numri i votuesve që nuk kanë vendosur ende për kandidatin e dy partive të mëdha është dy herë më pak se në zgjedhjet e fundit në 2016.

  Fituesi i zgjedhjeve amerikane nuk vendoset nga numri i përgjithshëm i votave në nivelin e SHBA, por nga një kolegj elektoral bazuar në numrin e votave nga shteti.

  Sondazhi, i pari i kryer nga Reuters dhe Ipsos këtë vit midis votuesve të ardhshëm, zbuloi se motivi kryesor për të shkuar në votime ishte një pandemi koronavirus që mori më shumë se 186,000 jetë dhe shkatërroi miliona vende pune në Shtetet e Bashkuara, si dhe besimin në fuqinë

  Rreth 28 për qind e votuesve thanë se vendimi i tyre u ndikua nga mendimi mbi aftësinë e kandidatit për të menaxhuar pandeminë dhe 23 për qind rivendosën besimin te qeveria.

  19 për qind e tyre i kushtojnë rëndësi aftësisë për të ngritur ekonominë në këmbë, dhe 14 për qind duan një kandidat që mund të përballet më mirë me krimin.

  Rreth 51 për qind e të anketuarve besojnë se Biden do të kishte një përgjigje më të mirë ndaj virusit sesa 38 për qind e Trump, por republikani u pa si një kandidat më i fuqishëm lidhur me çështjen e “krimit dhe trazirave civile”, me 45 për qind krahasuar me 40 për qind të Biden.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.