Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Shkencëtarët gjejnë binjakët më të vjetër në botë në një varr 31,000-vjeçar

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve ka zbuluar një vendvarrim nga 31,000 vjet më parë, dhe në të mbetjet më të vjetra të njohura të varrosura në botë të binjakëve identikë.

  Varri i përket periudhës së Paleolitit të Epërm – 40,000 deri në 10,000 vjet më parë që njihet si Epoka e Vjetër e Gurit. Në vendin e varrimit, shkencëtarët gjetën jo vetëm mbetjet e dy binjakëve, por edhe një foshnjë të tretë, i cili ka shumë të ngjarë një kushëri.

  “Të zbulosh një varrim të shumëfishtë nga periudha e Paleolitit është një specialitet në vete. Fakti që ADN e vjetër e mjaftueshme dhe me cilësi të lartë mund të nxirret nga e brishta, mbetjet skeletore të fëmijës për një analizë gjenome tejkaluan të gjitha pritjet dhe mund të krahasohen me një biletë lotarie”, tha Maria Teschler-Nicola, studiuesja kryesore e studimit, në një deklaratë.

  Varri i binjakëve në formë vezake u gjet në një gërmim arkeologjik në Krems-Wachtberg, një vendbanim i lashtë, përgjatë brigjeve të lumit Danub pranë qytetit Krems an der Donau, Austri.

  Në mënyrë që të konfirmojnë marrëdhëniet midis foshnjave, arkeologët zhvilluan një analizë gjenomike të ADN-së antike. Ekzaminimi bëri që autorët të konkludonin se dy nuk ishin vetëm binjakë, por binjakë identikë. Gjithashtu, foshnja e tretë, që besohet të jetë rreth 3 muajsh dhe u varros rreth 5 metra nga vendi ku ishin binjakët, ishte ndoshta një kushëri i tyre.

  Një aspekt tjetër interesant i gjetjes ishte se binjaku, i cili jetoi për disa javë më shumë se vëllai i tij, u rivarros bashkë me të pas vdekjes së tij, andaj, rihapja e varrit do të ishte kërkuar për “rivarrimin”. Kjo konfirmon një fenomen kulturor-historik të zbuluar rishtazi të hapjes së varreve – diçka që nuk ishte e njohur për periudhën e Paleolitit.

  Në varret e vëllezërve u zbuluan 53 rruaza të modeluara nga fildishi i mamutit, të lidhura në gjerdan. Gjithashtu u gjetën tri molusqe të shpuara, të cilat ishin varëse në gjerdan.

  Pas analizës kimike të disa elementeve në smaltin e dhëmbëve, përfshirë izotopet si bariumi, karboni dhe azoti, u mësua se binjakët ishin ushqyer me gji. Autorët pohuan se një prej foshnjave vdiq jo shumë kohë pas lindjes, ndërsa vëllai i tij binjak mbijetoi 6-7 javë.

  Megjithëse kushëriri i tyre jetoi për tre muaj, “vijat e stresit” në dhëmbët e tij tregojnë se ai ishte dëmtuar nga vështirësitë e të ushqyerit. Kjo ndoshta ishte për shkak se nëna e tij luftonte nga mastiti – një infeksion i dhimbshëm i gjirit.

  Sipas autorëve, vdekjet e hershme të foshnjave është ndoshta një reflektim i një faze të dobët të furnizimit me ushqim midis grupit të gjuetarëve Paleolitikë që u vendosën në zonë 30,000 vjet më parë, transmeton KosovaPress.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.