Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​SHBA dhe Kina në luftë për Hong Kongun, anulohen marrëveshjet

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Departamenti amerikan i Shtetit ka informuar Hong Kongun se Uashingtoni kishte pezulluar ose ndërprerë tre marrëveshje bilaterale me qytetin gjysmë-autonom pasi Kina vendosi një ligj të rëndësishëm të sigurisë kombëtare dhe u hakmor me masa kundërvepruese.

  Përfundimi i marrëveshjes pason vendimin e muajit të kaluar nga presidenti Donald Trump për të hequr statusin special të Hong Kongut nën ligjin e SHBA në mënyrë që të ndëshkohej Kina për ato që ai i quajti ‘veprime shtypëse’ kundër ish-kolonisë britanike.

  Hong Kongu do të pezullojë një marrëveshje të ndihmës juridike të ndërsjellë me Shtetet e Bashkuara, tha Ministria e Jashtme kineze të enjten në përgjigje të përfundimit të Uashingtonit të disa marrëveshjeve me Hong Kongun.

  “Kina po u kërkon Shteteve të Bashkuara për të korrigjuar gabimet e saj menjëherë,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Zhao Lijian në një konferencë shtypi, duke njoftuar pezullimin e marrëveshjes së ndihmës juridike.

  Departamenti i Shtetit tha në një deklaratë se marrëveshjet e ndërprera përfshinin “dorëzimin e shkelësve të arratisur, zhvendosjen e personave të dënuar dhe përjashtime reciproke nga tatimi mbi të ardhurat e fituara nga aktivitetet detare ndërkombëtare”.

  “Këto hapa nënvizojnë shqetësimin tonë të thellë për vendimin e Pekinit për të futur një ligj të sigurisë kombëtare, i cili ka zvogëluar liritë e banorëve të Hong Kongut,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Morgan Ortagus.

  Qeveria e Hong Kongut tha se vendimi amerikan për të përfunduar marrëveshjen tregon “mosrespektim të bilaterizmit dhe multilateralizmit nën administratën aktuale, dhe bashkësia ndërkombëtare duhet ta dënojë atë”.

  Qeveria shton se “kundërshton me forcë veprimin e SHBA, i cili e sheh si një veprim për të krijuar probleme në marrëdhëniet Kinë-SHBA, duke përdorur Hong Kongun si kolateral”.

  Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv muajin e kaluar që ai tha se do t’i jepte fund trajtimit ekonomik preferencial për qytetin pas vendosjes së një ligji të ri të rreptë të sigurisë.

  Ligji ndëshkon gjithçka që Kina sheh si shkëputje, shkatërrim, terrorizëm ose përplasje me shtetas të huaj në burg, dhe ka tërhequr kritika nga vendet perëndimore që shqetësohen se ligji do t’i japë fund lirive të premtuara në vitin 1997 kur ish-kolonia britanike u kthye nën sundimin kinez.

  Hong Kongu është bërë një çështje tjetër polemike midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, marrëdhëniet e së cilës tashmë janë tensionuar në lidhje me çështje të tregtisë, pretendimet kineze për ishujt në Detin e Kinës së Jugut dhe trajtimin e pakicës myslimane Ujgure.

  Analistët thonë se lidhjet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës nuk kanë qenë kurrë më të këqija për dekada.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Dragan Nedeljkoviq, që mediat serbe po e quajnë “anëtar i Autoritetit të Përkohshëm të komunës së Zveçanit”, ka folur para gazetarëve serbë....
  Lajme30 Maj 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar për demolimin e veturave të T7 e KOHËS në Zveçan. Njëherësh AGK u...
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.