Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Selimi: Kryeministër, na turpërove në Bruksel

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Shefi i Grupit Parlamentar të LVV-së Rexhep Selimi, u shpreh se kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti në Bruksel nuk ka demonstruar shtetësi, as legjitimitet e as dinjitet.

  Selimi e ka kritikuar kryeministrin Hoti edhe pse i është përgjigjur në serbisht kur është pyetur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq se a di të flas serbisht.

  “Më fal që po ta them, por do të doja ta dija paraprakisht ose si përgjigje ose si deklaratë tuajën se a duhet që se para se të shkosh në bisedime me Vuçiqin ta mësosh serbishten, ti edhe ashtu nuk je shumë i serbishtës për dallim prej shefit tënd të partisë. Çka t’u deshtë serbishtja juaj z.Hoti atje, apo hoqe dorë nga reciprociteti prandaj u deshtë që ta flisni gjuhën e njërës palë. Është dashur t’i thuash shqip që nuk di serbisht, as që dua ta mësoj serbishten tënde është dashur t’i thuash, sepse serbishtja juaj është serbishte e policëve vrasës të Millosheviqit. Razumem i the, na turpërove kryeministër… Ju atje nuk demonstruat shtetësi, as legjitimitet e as dinjitet. Shkuat duke hequr dorë nga reciprociteti, pra jo si dy shtete, u paraqitet pa dinjitet duke e demonstruar inferioritetin tuaj ndaj Vuçiqit, e po ashtu edhe pa legjitimitet sepse nuk morët përkrahjen e spektrit politik të Kosovës”, tha ai.

  Ai tha se përveç që nuk e ka përkrahjen e opozitës, nuk e ka përkrahjen as të partnerëve të koalicionit. Selimi, tha se ai e ka përkrahjen vetëm të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.