×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Rahoveci shënon epopenë e UÇK-së, nderohen dëshmorët dhe martirët

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Në 22 vjetorin e Epopesë së UÇK-së, Komuna e Rahovecit e shoqëruar nga Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë̈ Çlirimtare të Kosovë, vendosën pllaka në shtëpitë̈ bazë të UÇK-së në fshatin Drenoc, Dejnë dhe Ratkoc të kësaj komune.

  Me këtë rast, u vlerësua lart sakrifica e të rënëve për liri e pavarësi, ku u theksuar se luftëtarët e kësaj ane me kontributin e tyre i dhanë kthesë historisë së vendit.

  Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se me vendosjen e pllakave përkujtimore institucionalizohen vlerat e UÇK-së.

  Ai ka theksuar se, çdo tentim njollosje ndaj UÇK-së nuk do të zë vend në asnjë gjeneratë.

  “Pandemia nuk na pengon që ne në 22 vjetorin e epopesë së UÇK-së të luftimeve të cilat kanë ndodh në Rahovec me rrethinë, jo vetëm që t’i përkujtojmë ato ngjarje, por të kujtojmë jetën dhe veprën e dëshmorëve që kanë rënë me 17 korrik, heronj, martirët. Njëkohësisht ne vazhdojmë institucionalizimin e vlerave të UÇK-së, me vendosjen e pllakave të cilat simbolizojnë vendosjen e bazave të UÇK-së dhe kontributet e veçanta që UÇK ka bërë në vitin 1998….UÇK- ja është e pa ndashme nga populli i Kosovës në rrugëtimin e vet dhe çdo tendencë për t’i njollosur vlerat e UÇK-së nuk do të zë vend në këta breza e as në ata që vinë”, ka thënë ai.

  Ndërsa, ish-luftëtari i UÇK-së, Isuf Gashi, ka thënë se luftimet e korrikut të cilat u zhvilluan në Rahovec, treguan vendosmërinë e popullit shqiptar për liri dhe pavarësi.

  “Ky vend këtu ka një kuptim të madh me 3 qershor e kemi themelua batalionin e parë dhe këtu ka qenë strukturë komanduese e shtabit regjional dhe në atë periudhë i kemi themeluar 4 kompani….Prej këtu janë dhënë urdhra, ka veprua UÇK-ja, ka pasur komandë, është ngrit flamuri është bërë rreshtimi….Lufta e korrikut e ka dridh Beogradin, Uashingtonin, Parisin krejt se e kanë pa që këta njerëz e kanë perime”, ka thënë ai.

  Komuna e Rahovecit sot ka filluar shënimin e Epopesë së korrikut të vitit 1998.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nëse koncepti i vetëmenaxhimit për komunat me shumicë serbe nuk ndërtohet në një marrëveshje...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Sipas kreut të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, Kurti e ka humbur shansin në Bruksel dhe Ohër dhe ai ka shans që të...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.