×
 • Lajme
 • Lajme

  ​OVL e UÇK-së në Malishevë shënoi Ditën e Veteranit

  FrontOnline
  30 Dhjetor 2020

  Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Malishevë, sot e ka shënuar 30 Dhjetorin-Ditën e Veteranit.

  Fillimisht janë bërë nderime pranë shtatores së komandantit legjendar Adem Jashari në sheshin e qytetit, e më pas janë bërë homazhe pranë varrezave të Dëshmorëve të Kombit në Malishevë dhe janë ndarë mirënjohje për veteranë e luftës, si dhe për 12 veteranë pas vdekjes, të cilët në rrethana të ndryshme kanë vdekur gjatë këtij viti.

  Në këto shënime, morën pjesë, nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, sekretari i OVL të UÇK-së, Faton Klinaku, kryetar i degës së OVL të UÇK-së në Malishevë, Metush Kryeziu dhe veteran të shumtë.

  Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha tha se Ditën e Veteranit po e shënojnë në kushte specifike, për shkak të goditjeve të rënda kundër luftës dhe krerëve të UÇK-së nga Specialja.

  “Ne kemi luftuar për çlirim dhe për liri, dhe nuk jemi organizatë kriminale, prandaj tek të gjithë ne shihet mllefi në raport me këto goditje. Gjeneratat e reja, duhet ta mësojnë historinë e formimit të UÇK-së, të luftës për liri dhe për ndërtimin e shtetit. Në emër timin personal dhe në emër të kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ju uroj Ditën e Veteranit të gjithë veteranëve të luftës”, ka thënë ai.

  Faton Klinaku, në emër të OVL të UÇK-së, tha se këtë ditë po e shënojnë pa krerët e UÇK-së të cilët janë aktualisht në Hagë, por që nga këto goditje do të dalin edhe më të fortë dhe krerët e luftës do të mbrojnë luftën e pastër dhe luftën për liri të UÇK-së.

  Ndërsa kryetari i degës së OVL të UÇK-së në Malishevë, Metush Kryeziu, tha se këtë vit 12 veteranë të luftës nga Malishevës gjatë këtij viti kanë vdekur. Ai i ka uruar të gjithë bashkëluftëtarët dhe të gjitha familjet e dëshmorëve, me rastin e 30 Dhjetorit-Ditës së Veteranëve të luftës.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë që dënon sulmin e së dielës mbi Policinë e Kosovës nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Komuna e Prishtinës ka shfuqizuar vendimin që parasheh paraqitjen e vërtetimit tatimor për të gjitha ata që duan të pajisen me certifikatë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë me anë të së cilës dënon sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit. Kryetari i...
  Të tjera
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë sot një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Atje, ai tha se forcat ukrainase...
  Lajme28 Shtator 2023
  Në seancën e rigjykimit të enjten në Gjykatën Themelore në Pejë, Shaban Gogaj tha se për veprën e parë “Vrasje e rëndë”...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Anëtarja e Kryeisëë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar pasi Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se KFOR’i duhet të marrë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me situatën në veri të Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare...
  Sport28 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama e ka prezantuar pamjen e re të tribunave në stadiumin e Flamurtarit në Prishtinë. I...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.