×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​OBSH kërkon shmangien e kontrolleve të rregullta te dentistët

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka njoftuar se puna dentare rutinore, e parëndësishme duhet të shtyhet derisa të zvogëlohet përhapja e infeksionit COVID-19.

  OBSH tha që ekzaminimet, pastrimi i dhëmbëve dhe kujdesi parandalues duhet të shtyhen deri në njoftimin e mëtejshëm, sipas udhëzimeve për dentistët – si të zvogëloni rrezikun e transmetimit gjatë një pandemie koronavirus.

  “OBSH këshillon që kujdesi rutinë i shëndetit oral – i cili zakonisht përfshin kontrolle të shëndetit oral, pastrim dhëmbësh dhe kujdes parandalues – të shtyhet derisa të ketë një ulje të mjaftueshme COVID-19 normat lokale të transmetimit. ”

  “E njëjta vlen edhe për trajtimet estetike të dhëmbëve. Sidoqoftë, duhet të ofrohen ndërhyrje urgjente ose urgjente për shëndetin oral që janë jetike për ruajtjen e funksionimit oral të një personi dhe menaxhimin e dhimbjeve të forta.”

  OBSH tha që, nëse është e mundur, pacientët duhet të ekzaminohen në distancë para se të trajtohen.

  OBSH tha që dentistët janë në rrezik të lartë të kontraktimit të SARS-CoV-2, një koronavirus i ri që shkakton COVID-19:

  “Procedurat e tyre përfshijnë komunikim ballë për ballë dhe ekspozim të shpeshtë ndaj pështymës, gjakut dhe lëngjeve të tjera të trupit dhe trajtimin e instrumenteve të mprehta. Si pasojë, ata janë në rrezik të lartë për të marrë SARS-CoV-2 ose transmetuar infeksionin te pacientët.”

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se gjatë aksionit të së enjtes është vrarë njëri prej të dyshuarve për grabitjen e armatosur, të...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë është arratisur pas shkëmbimit të zjarrit mes grupit të grabitësve me Policinë e Kosovës të...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.