×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Numri i personave të infektuar me COVID-19 në Indi tejkalon shifrën 600.000

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Numri i rasteve me koronavirus në Indi tejkaloi 600.000 të enjten, me gjithsej 17.834 vdekje, ndërsa autoritetet indiane po përpiqen të kufizojnë përhapjen e pandemisë, thanë zyrtarët dhe Ministria e shëndetësisë.

  Ministri i Shëndetit i shtetit Assam, Himanta Biswa Sarma tha që shteti kishte filluar testimin më agresiv të koronavirusit midis fshatarëve që ishin të detyruar të kërkonin strehim në ndërtesat qeveritare dhe shkollat.

  “Ne kemi filluar të izolojmë rastet e reja të koronavirusit; situata është shumë kritike,” tha Sarma për Reuters.

  Rritja e numrit të të infektuarve përbën një sfidë serioze për aftësinë e kufizuar mjekësore të Indisë dhe sistemin e mbingarkuar shëndetësor.

  Frika nga izolimi në akomodimin e pajisjeve të dobëta dekurajoi njerëzit nga testimi, thonë ekspertët, duke çuar në raste të reja të Covid-19 edhe pasi qeveria vendosi karantinën më të gjatë në botë.

  Sidoqoftë, një fazë e dytë e zbutjes u njoftua të hënën, duke lejuar që më shumë aktivitete ekonomike të rinisnin.

  Shteti federal i Maharashtra, në perëndim të vendit, raportoi një rritje rekord prej 5,537 rastesh të reja të infeksionit të mërkurën, duke bërë që autoritetet të rivendosin karantinë të rreptë në zonat përreth qendrës financiare të Mumbai, duke detyruar njerëzit të ndalojnë udhëtimin në qytetin më të varur nga publiku. transport.

  Në këtë shtet federal, ka më shumë se një e pesta e numrit të përgjithshëm të personave të infektuar në vend dhe pothuajse gjysma e vdekjeve, dhe ka gjithsej 180,297 të infektuar dhe 8.052 vdekje deri më tani.

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Vip04 Tetor 2023
  Këngëtarja e njohur Vjollca Haxhiu është tejet aktive në mediat sociale. Ajo para disa orësh ka postuar një foto ku ka tërhequr...
  Vip04 Tetor 2023
  Këngëtarja e njohur Violeta Kukaj është aktive në muzikë duke punuar për projekte të shumta. Por këngëtarja kohës së fundit nuk është...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.