Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  ​Një vezë në ditë shton rrezikun nga zhvillimi i diabetit, paralajmërojnë studiuesit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Vezët e fërguara, të pjekura ose të ziera, janë një ushqim i njohur për mëngjes në të gjithë botën, por studimi i ri paralajmëron se konsumi i tepërt i tyre mund të rrisë rrezikun e diabetit.

  Studimi zbuloi se njerëzit që konsumonin rregullisht një ose më shumë vezë në ditë (ekuivalente me 50 gramë) rrisnin rrezikun e diabetit me 60 për qind, transmeton KosovaPress.

  Efekti ishte më i theksuar te gratë sesa te burrat, zbuloi studimin pjesëmarrësit e të cilit përbënin 8,545 të rritur (mosha mesatare 50-vjeç) pjesëmarrës në Sondazhin e Shëndetit dhe Ushqimit të Kinës.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Mars 2023
  Gati një në pesë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vuan nga misofonia, sugjeron një studim. S’kam degjuar kurre per te? Epo, a...
  Lifestyle24 Mars 2023
  Presioni i lartë i gjakut konsiderohet si një “vrasës i heshtur”, sepse sëmundja nuk shkakton asnjë problem shëndetësor në fillim. Shumë njerëz...
  Lifestyle24 Mars 2023
  Humbja e flokëve në stinën e pranverës është një gjë e natyrshme e zhvillimit të flokëve. Rënia e flokëve është një problem...
  Të tjera
  Vip25 Mars 2023
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë bërë dy nga personazhet më të dashur të Big Brother VIP Albania. Ata pas festës së...
  Vip25 Mars 2023
  Olta e ka quajtur Kristin naiv. Ajo ka thënë se e tepron me faktin që do të tregojë shpesh herë se sa...
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media. Në njoftimin e kësaj partie, bëhet e ditur se konferenca do...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate do të mbajë sot protestë kundër marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur në Ohër më 18 mars. Në...
  Lajme25 Mars 2023
  Përmes një njoftimi dërguar mediave, KEDS, ka njoftuar për punime në rrjet. Në njoftim bëhet të ditura qytetet dhe koha kur pritet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.