Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Naftëtarët kundërshtojnë pastrimin e rezervarëve çdo tri vjet

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Naftëtarët po kundërshtojnë udhëzimin administrativ për pastrimin e rezervuarëve të naftës dhe kalibrimi i agregatëve.

  Megjithatë, sipas tyre, ky udhëzim është në kundërshtim me të gjitha dispozitat ligjore.

  Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani ka thënë sot se kjo shoqatë nuk është kundër pastrimit të rezervarëve, por kërkohet të zbatohen standardet sikur në BE dhe në vendet e regjionit.

  “Vendet e regjionit e kanë rregulluar këtë çështje për pastrim të rezervarëve. Naftëtarët janë të obliguar në rajon të bëjnë pastrimin e rezervarëve në çdo 15 vjet, ndërsa me këtë udhëzim që ka nxjerrë MTI, është na ka obliguar që në çdo tri vjet të bëjmë këtë pastrim që është mjaft e rëndë për naftëtarët. Po ashtu, edhe çmimin e kalibrimit e kundërshtojnë rreptësishtë, sepse është çmim shumë i lartë”, theksoi Berjani.

  Naftëtari Agim Behluli ka thënë se gjendja në këtë sektor është e rëndë, sidomos nga pandemia. Për këtë ai ka kundërshtuar këtë udhëzim.

  Behluli po ashtu ka kërkuar që sa më parë të hynë në fuqi ligji për naftën.

  Edhe Tahir Zogaj naftëtarë, ka thënë se janë kundër këtij udhëzimi, pasi në asnjë vend nuk është kjo praktikë për pastrimin e rezervarëve në çdo tri vjet.

  “Në çdo vend është prej dhjetë deri në 20 vjet pastrimi”, tha ai.

  Në anën tjetër këshilltari i ministrit të MTI, Vesel Krasniqi, Albert Maxhuni theksoi se prej ditës së parë ministri Krasniqi ka pasur në prioritet konsumatorin.

  Maxhuni tha se ky vendim ka ardhur vetëm për të mbrojtur konsumatorin.

  “Qëllimi i vetëm është që të ofrohet një cilësi sa më e lartë për konsumatorët. Shqetësimet e juaja do t’ia procedojmë në MTI”, tha ai.

  Ai po ashtu tha sa i përket ligjit të derivateve, shpejt do të hynë në fuqi.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken that të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën...
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, ka thënë se Qeveria Kurti është qeveria...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Lajme22 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se pas më shumë se një dekade sonte është përuruar xhamia e çarshisë në...
  Lajme22 Mars 2023
  Një rrahje në të cilën janë përfshirë disa personave, ka ndodhur sonte në orët e vona në qendër të qytetit të Pejës,...
  Lajme22 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka ironizuar me deklaratën e sotme të kryeministrit Kurti, ku tha se ka Asociacion. Ahmeti ka publikuar...
  Lajme22 Mars 2023
  Kosova konsiderohet si një nga vendet me tregun me të lirë të punëtoreve në rajon dhe ky fakt e bën atë një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.